Malyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malyn
Малин
Dům kultury
Dům kultury
Malyn – znak
znak
Malyn – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška159 m n. m.
Časové pásmoUTC+2
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastŽytomyrská
RajónKorosteňský
Malyn
Malyn
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha60,9 km²
Počet obyvatel25 172 (2022)
Hustota zalidnění413,2 obyv./km²
Správa
StarostaСергій Володимирович Стельмах
Oficiální webmalyn-rada.gov.ua
PSČ11600
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Město Malyn (ukrajinsky Малин) leží v Žytomyrské oblasti na střední Ukrajině; přibližně 25 tisíc obyvatel současného města tvoří zejména Ukrajinci, dále Bělorusové, Poláci, Rusové, Židé a další menšiny obyvatel.

Dějiny a kultura[editovat | editovat zdroj]

Podle písemných pramenů z 9. až 11. století je název města odvozen od knížete Mala, který zde patrně působil.

V centru města se nachází jedinečná socha vědce a dobrodruha Nikolaje Nikolajeviče Miklucho-Maklaje (1846—1888), který město často navštěvoval.[1] Na zdejším hřbitově je pohřbena jeho matka a jeho bratr. Rodina Mikluchových měla v Malyně rodový majetek, který však byl během druhé světové války zcela zničen. Za války zde rovněž působila tajná komsomolská organizace vedená Pavlem Taraskynym. Po jeho násilné smrti se vedení organizace ujala Nina Ivanivna Sosnina. Oběma byl za statečný boj s fašisty in memoriam udělen titul Hrdina Sovětského svazu. Škola, ve které se N. I. Sosnina učila, nese dodnes její jméno a je zde také muzeum týkající se tehdejší komsomolské organizace.

Hospodářství a doprava[editovat | editovat zdroj]

Město leží na hlavní železniční trati KyjevKorosteňKovel a má dobré spojení s Kyjevem a západní Ukrajinou. Malyn je na Ukrajině znám především továrnou na výrobu ukrajinských peněz (Ukrajinská hřivna) a výrobou papíru. Dále se ve městě nachází firma „Klen“ vyrábějící nábytek, velká továrna „Prožektor“, která se dnes specializuje na výrobu zařízení pro telekomunikační služby. Zajímavostí je, že tato továrna byla v době „železné opony“ obehnána ostnatým drátem a veřejnosti nebylo vlastně známo, co se tam vyrábí. Jedinou dostupnou informací o výrobě z té doby bylo, že se tam vyráběla Rubikova kostka a jiné hlavolamy. V sousedství této továrny je „Malynské lesní hospodářství“, kde se zpracovává surové vytěžené dřevo z nedalekých lesů. Významným provozem jsou rovněž Malynské experimentální slévárny mechanických zařízení „MDEZ“, které se více než 40 let specializují na mimostandardní a speciální technologická zařízení a náhradní součástky z ocele či litiny, mimo jiné pro dopravníková zařízení. Za Malynem v katastru obce Horodyště, která je dnes už čtvrtí města, jsou lomy „Malynskij kamenodrobilnij zavód“, kde se těží kámen. Město má dvě polikliniky, nemocnici a stanici rychlé záchranné pomoci.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Козак - мандрівник Юлія КОСИНСЬКА, Олег КРУК.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]