Maleč (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maleč
Zámek Maleč
Základní informace
Sloh empírový
Výstavba 1515 (snad tvrz)
Přestavba po r. 1687 (barokní zámek), po r. 1827 (empírový)
Stavebník neznámý
Současný majitel soukromý majitel
Další majitelé páni z Otaslavic, Voračičtí z Paběnic, Schönfeldové, Auerspergové, František Ladislav Rieger
Poloha
Adresa Maleč 1, Maleč, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Maleč (zámek)
Maleč (zámek)
Maleč (zámek), Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky 30424/6-285 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Maleč stojí v centru obce Maleč, v okrese Havlíčkův Brod. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po zániku hradu Sokolov někdy v 15. století došlo k výstavbě nového, blíže neznámého, rytířského sídla. To je poprvé zmiňováno roku 1515 jako majetek Jiřího Přibka z Otaslavic. V roce 1687 panství odkoupil Augustin Norbert Voračický z Paběnic a nechal toto sídlo nahradit raně barokním zámkem. Následně jej drželi Schönfeldové, po nichž jej zdědili Auerspergové, přičemž František Xaver Auersperg nechal po roce 1827 zámek upravit a rozšířit v duchu empíru. V roce 1862 mění zámek majitele znovu, tentokrát jej kupuje František Ladislav Rieger a v letních měsících zde pobýval jeho tchán František Palacký, který zde vytvořil značnou část svého díla Dějiny národu českého. Riegerovým potomkům byl zámek v roce 1948 vyvlastněn a bylo zde umístěno muzeum české hudby. V roce 1994 jej v rámci restitucí získala doc. Věra Macháčková-Riegerová. Dnes je zámek v soukromém vlastnictví. Od července 2018 je nově přístupný veřejnosti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Původně se jednalo o jednokřídlou patrovou stavbu s dvoupatrovým rizalitem. Do současnosti se dochovala štuková výzdoba stropu v jediné z původních místností. František Xaver Auersperg nechal přistavět dvě boční křídla a celý objekt zvýšit o jedno patro. Zároveň došlo ke sjednocení fasád. V okolí zámku se rozkládá anglický park.

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Okolo zámku prochází silnice, spojující Maleč s Jeníkovcem, na jehož okraji se napojuje na silnici II/344, a s Čečkovicemi a její trasu zčásti kopíruje žlutě značená turistická stezka od Hranic na Dolní Lhotku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-05-11]. Identifikátor záznamu 141869 : Zámek, s omezením: bez hospodářských budov (stájí). Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]