Sokolohrady

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sokolohrady
Přístup k vyhlídce
Přístup k vyhlídce
Základní informace
Sloh gotický
Zánik před rokem 1456
Poloha
Adresa na pravém břehu Doubravy, Dolní Sokolovec, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Sokolohrady
Sokolohrady
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sokolohrady (též Sokolov) je zaniklý hrad na stejnojmenném skalnatém ostrohu v údolí Doubravy na katastrálním území obce Dolní Sokolovec tři kilometry východně od města Chotěboř v nadmořské výšce 495 m n. m.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hrad je poprvé připomínaný v roce 1404 se jmény loupeživých rytířů Jana z ChotělicPavla Hubenky ze Žíšova. Jan z Chotělic přitom vlastnil roku 1402 Střítež a v roce 1404 spolu se Zdeňkem Rohlíkem a Staškem krátce i Chotěboř. Hrad byl v roce 1407 obléhán královským vojskem, ale výsledek obležení není znám. Během následujících let byl hrad zpustošen. V roce 1437 připadl jako odúmrť králi a v roce 1456 se hovoří už jen o hradišti zvaném Sokolov.

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Z hradu nezůstalo téměř nic. Je patrné, že měl trojúhelníkový tvar a pětibokou věž. Hrad byl chráněn 1,6 m silnou hradbou a asi 20 m širokým příkopem, předhradí pak dalším příkopem širokým 7–8 m a hlubokým 2,5 m.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na Sokolohradech se nachází turistická vyhlídka poskytující pohled do údolí Doubravy. Na protější straně údolí se pak nachází vyhlídka Čertův stolek. Na skále pod Sokolohrady je umístěna pamětní deska připomínající básníka Františka Boštíka.

Pověst o blízké Mikšově jámě hovoří o loupeživém rytíři Mikešovi, kterého pokořil Jan Kokot ze Sobíňova.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku: Východní Čechy. Svazek VI. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1989. 728 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]