Malá dunajská nížina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Malá dunajská kotlina)
Jump to navigation Jump to search
Malá dunajská nížina
Kisalföld
Podunajská nížina
Kleine Ungarische Tiefebene
Malá dunajská kotlina v Maďarsku

Rozloha 9 000 km²

Nadřazená jednotka Západopanonská pánev

Světadíl Evropa
Stát Maďarsko Maďarsko
Rakousko Rakousko
Slovensko Slovensko
Povodí Dunaj
Souřadnice

Malá dunajská nížina, dříve také Malá uherská nížina (maďarsky Kisalföld, slovensky Podunajská nížina, německy Kleine Ungarische Tiefebene)[1] je významná středoevropská nížina, geomorfologická subprovincie Západopanonské pánve. Je rozdělena mezi severozápadní Maďarsko a jihozápadní Slovensko (kde tvoří takzvanou Podunajskou nížinu), a západním okrajem zasahuje také do Rakouska.[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Je plochá nebo jen mírně zvlněná, má rozlohu asi 9 000 km² a leží ve výšce 110 až 150 metrů nad mořem. Jejím středem protéká řeka Dunaj, po které je pojmenována. Rozkládá se mezi alpským podhůřím, Vnitřními Západními Karpatami a Zadunajským středohořím. Dunaj v ní vytváří rozlehlou vnitrozemskou deltu, v níž přijímá přítoky Váh, Nitru, Litavu a Rábu; níže pak ještě Hron. Na západním okraji se rozkládá mělké stepní Neziderské jezero. V některých částech kotliny je poměrně vysoké riziko zemětřesení, seismicky nejaktivnější je komárenský zlom.

Největším sídlem přímo v nížině je maďarský Győr, na Slovensku pak Trnava. Na okraji nížiny pak leží slovenské hlavní město Bratislava a středověké metropole Nitra a Ostřihom. Dalšími významnými centry oblasti jsou Nové Zámky, dvojměstí Komárno-Komárom nebo Sopron.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Index českých exonym. Standardizované podoby. Varianty. Zpracoval RNDr. Tomáš Beránek, CSc. a kolektiv. 2. rozšířené a aktualizované. vyd. Praha : Český úřad zeměměřičský a katastrální, 2011. 133 s. ISBN 978-80-86918-64-8. S. 50.
  2. KRÁL, Václav. Fyzická geografie Evropy. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0684-2. S. 149.