Lucia Nicholsonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lucia Nicholsonová
Lucia Nicholsonová.jpg

Poslankyně a místopředsedkyně Národní rady Slovenské republiky
Úřadující
Ve funkci od:
2016

Bývalá státní tajemnice Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny Slovenské republiky
Ve funkci:
8. července 2010 – 4. dubna 2012
Stranická příslušnost
Členství SaS (od 2009)

Narození 28. listopadu 1976 (41 let)
Bratislava, ČSSR
Choť Tom Nicholson
Alma mater Gymnázium Metodova
Profese politička, novinářka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lucia Nicholsonová (* 28. listopadu 1976, Bratislava) je slovenská novinářka a liberální politička, poslankyně Národní rady SR, místopředsedkyně Výboru NR SR pro lidská práva a národnostní menšiny. Během vlády Ivety Radičové zastávala funkci státní tajemnice Ministerstva práce, sociálních věcí a rodiny.[1] Ve volbách do Evropského parlamentu na Slovensku v roce 2014 kandidovala za stranu Sloboda a Solidarita.

Politická činnost[editovat | editovat zdroj]

Lucia Nicholsonová je členkou politické strany Svoboda a Solidarita. Působí v ní jako vedoucí skupiny sociální politiky.[2] V parlamentních volbách v roce 2010 získala 5 416 hlasů, dostala se na 13. místo na kandidátce SaS a stala se poslankyní Národní rady. Strana SaS se v červenci 2010 stala součástí vládní koalice, Lucia Nicholsonová od té doby působí se stranickým kolegou Jozefem Mihálem na Ministerstvu práce, sociálních věcí a rodiny.

Od roku 2016 je poslankyní a místopředsedkyní NR SR, zvolená byla za stranu SaS. Kandidovala na 7. místě. Dostala 84 963 platných přednostních hlasů.[3] Je členkou výboru NR SR pro sociální věci.[4]

Působení ve funkci[editovat | editovat zdroj]

Podle vlastního vyjádření citovaného deníku SME, Lucia Nicholsonová není zastáncem pozitivní diskriminace. Situaci na košickém sídlišti Luník IX vidí jako kritickou, jako priority vidí komunitní centra, sociální bydlení a vymoženost práva.[5] Lucia Nicholsonová byla v médiích kritizována za chybějící vysokoškolské vzdělání, ačkoli se od jejích podřízených vyžaduje.[6] Sama to považuje za handicap, ale na „práci si troufá“. Ministr Mihál ji podpořil slovy „Protože Lucia Nicholsonová nejlépe zná tuto problematiku, není rozhodující škola, ale to, co má v sobě a co umí nabídnout“. Jako státní tajemnice bude ohodnocena platem kolem 2 000 eur dokud její podřízení s vysokoškolským vzděláním dostanou přibližně o polovinu méně.

Další činnost[editovat | editovat zdroj]

Podle oficiálního životopisu na stránkách Ministerstva a domácí strany, Lucia Nicholsonová působila na více mediálních a novinářských postech jakož i v sociální sféře. Před jmenováním do funkce byla od roku 2007 jednatelkou společnosti Imaginecommunications zabývající se „mediálním poradenstvím, krizovou komunikací a tvorbou dokumentárních filmů z prostředí romských osad a z Afriky“.[2] V letech 19962007 působila jako redaktorka, moderátorka a reportérka v mnoha slovenských mediích včetně VTV, SME, TV Luna, Domino Fórum, TA3 a STV.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lucia Nicholsonová na slovenské Wikipedii.

  1. Minútu po minúte: Noví ministri prebrali svoje ministerstvá. SME [online]. Bratislava: 2010-07-09 [cit. 2016-5-19]. Dostupné online.  (slovensky) 
  2. a b Nominanti [online]. Bratislava: Sloboda a Solidarita, [cit. 2016-05-19]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. Volby do NR SR 2016: Zvolení poslanci Národní rady Slovenské republiky [online]. Bratislava: ČSÚ. Dostupné online.
  4. Seznam poslanců podle parlamentních výborů: Stránka NR SR [online] Dostupné online
  5. PORACKÝ, Marek. Lucia Nicholsonová: Lunik IX bol osudovou chybou. SME [online]. Bratislava: 2010-10-12 [cit. 2016-5-19]. Dostupné online.  (slovensky) 
  6. VAVROVÁ, Vanda. Štátna tajomníčka má skončené gymnázium. Pravda.sk [online]. 2010-7-8 [cit. 2016-5-19]. Dostupné online.  (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]