Státní tajemník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Státní tajemník je funkce ve státní exekutivě. Státní tajemník v Česku organizačně řídí ministerstvo či jiný státní úřad, na Slovensku zastupuje ministra.

Protektorát Čechy a Morava[editovat | editovat zdroj]

Od srpna roku 1943 byla místo státního tajemníka zřízena funkce státního ministra pro Čechy a Moravu (viz seznam), který byl fakticky nejmocnějším Němcem v protektorátu.[1]

Česko[editovat | editovat zdroj]

V Česku funkci státního tajemníka upravuje § 15 zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě. Služební místo státního tajemníka se zřizuje v ministerstvu a v Úřadu vlády. Státní tajemník má postavení náměstka pro řízení sekce. Řídí činnosti související se zajišťováním organizačních věcí služby, správy služebních vztahů a odměňování státních zaměstnanců a vedoucího služebního úřadu podřízeného ministerstvu, dále plní úkoly související s pracovněprávními vztahy zaměstnanců ve správním úřadu.

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku státního tajemníka jmenuje a odvolává vláda SR na návrh příslušného ministra. Státní tajemník má při zastupování ministra na jednání vlády poradní hlas. Při víceodvětvových ministerstvech může vláda stanovit, že na ministerstvu působí dva státní tajemníci. Státní tajemník zastupuje ministry v době jejich nepřítomnosti. Ministr určí, ve kterých otázkách a v jakém pořadí ho státní tajemníci zastupují.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Štátny tajomník (Slovensko) na slovenské Wikipedii.

  1. 10150778447, čas 22:30–23:45 [online]. ceskatelevize.cz [cit. 2020-12-09]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]