Louise Bourgeois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louise Bourgeois: Maman

Louise Bourgeois (25. prosince 1911 v Paříži31. května 2010 v New Yorku) byla francouzská sochařka, která se mimo jiné začala velmi brzy věnovat instalacím. Od roku 1938 žila a pracovala v New Yorku.

Dětství a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Vyrostla v Choisy-le-Roi u Paříže, kde její rodina provozovala galerii historických textilií. Vlastnili zde též tkalcovskou dílnu, která se specializovala na restaurování starých látek a tapiserií. Její otec podváděl svou ženu ve vlastním domě s Louisinou anglickou chůvou. Tyto vzpomínky později ovlivnily její uměleckou tvorbu. Již jako dítě vyráběla v rodinné dílně kresby doplňující chybějící části tapiserií. V roce 1930 začala na Sorbonně studovat matematiku, absolvovala roku 1935. To ji přivedlo k sochařství a studiu dějin umění: V letech 19361938 studovala v Paříži na École des Beaux-Arts.[1] V roce 1938 odešla společně se svým manželem historikem umění Robertem Goldwaterem do New Yorku.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

V průběhu své umělecké tvorby se vypořádala různými materiály a technikami. Stala se průkopnicí v několika oblastech: Je první umělkyní, která se zabývala instalací, v které uspořádala své sochy jako související části kontextu. Její experimenty se zvířecí radostí ji znovu dovedly k novým možnostem zpracování a kombinacím materiálů. Kupříkladu jí posoužily v polovině devadesátých let ke vzniku několika látkových figur zpracovaných z oděvů z dětství a mládí jako pokrývka znázorňující bohatství - jsou to materiály a témata, obsah a forma.

Výstavy a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní umělecká činnost upozornila na ni až později, nejdříve se jí dostalo pozornosti v USA, zejména v New Yorku. Tam byla prvně oceněna za svou samostatnou výstavu (1945) a v letech 19411953 vytvořila sochy, které roku 1979 ukázala veřejnosti. V roce 1980 následovaly výstavy jejich soch z let 1955–1970. Poté jí Museum of Modern Art v New Yorku věnovalo roku 1982 jako první umělkyni – ženě retrospektivní výstavu, následovala další americká muzea. Od roku 1989 byla její díla také k vidění v různých evropských zemích.

Tate Modern jí uspořádala v roce 2007 v Londýně současně s jejími 95. narozeninami rozsáhlou retrospektivní výstavu. Od 5. května až do 2. června 2008 se nacházela v Paříži v Centre Georges Pompidou. Dále putovala výstava do Guggenheimova muzea v New Yorku a Muzea of Contemporary Art v Los Angeles.

V Praze bylo několik jejích prací vystaveno na přelomu let 2015 a 2016 v Galerii Rudolfinum v rámci kolektivní výstavy s názvem Flaesh, kde se představily rovněž Marlene Dumas, Tracey Eminová, Kiki Smith a Berlinde De Bruyckere. Z díla Louise Bourgeois byly vystaveny tři biomorfní plastiky ze série Ozvěny a série kreseb Neopouštěj mě, na nichž pracovala společně s Tracey Eminovou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nedoma, Petr – Komedová, Šárka, Flaesh. Marlene Dumas, Tracey Emin, Berlinde De Bruyckere, Kiki Smith, Louise Bourgeois, Galerie Rudolfinum, Praha 2015, nestránkováno

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Seznam výtvarných děl Louise Bourgeois řazených chronologicky (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HERSKOVIC, Marika. American Abstract Expressionism of the 1950s An Illustrated Survey. New York : New York School Press, 2003. ISBN 0-9677994-1-4. (anglicky)  
  • HERSKOVIC, Marika. New York School Abstract Expressionists Artists Choice by Artists. New York : New York School Press, 2000. ISBN 0-9677994-0-6. (anglicky)