Louis Agassiz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Louis Agassiz
Louis Agassiz.jpg
Rodné jméno Jean Louis Rodolphe Agassiz
Narození 28. května 1807
Môtiers
Úmrtí 14. prosince 1873 (ve věku 66 let)
Cambridge
Místo pohřbení Hřbitov Mount Auburn
Alma mater Univerzita v Curychu
Mnichovská univerzita
Univerzita Heidelberg
Zaměstnavatelé Harvardova univerzita
Cornellova univerzita
Ocenění Wollastonova medaile (1836)
rytíř Čestné legie (1859)
Copleyho medaile (1861)
společník Americké akademie umění a věd
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Cecile Braun (1832–1848)
Elizabeth Cabot Agassiz (1850–1873)
Děti Alexander Emanuel Agassiz
Příbuzní Cécile Suzette Agassiz
Auguste Agassiz
Podpis Louis Agassiz – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Louis Rodolphe Agassiz (28. května 180714. prosince 1873) byl švýcarský paleontolog, glaciolog, geolog, ichtyolog a přírodopisec, který pozdější část života strávil ve Spojených státech. Je známý především teorií o době ledové a odporem k evoluci. Byl zastáncem polygenismu, víry o nejednotném původu lidských ras, a kreacionistou.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Portrét Agassizeho od A. Sonrela zhruba v roce 1872

Studoval na Univerzitě v Curychu, Heidelberské univerzitě, Mnichovské univerzitě a Univerzitě Erlangen-Norimberk. Na poslední zmíněné obdržel titul doktor filosofie a v Mnichově titul Doktor všeobecného lékařství. Poté se přestěhoval do Paříže, kde se začal zabývat geologií a zoologií. V té době se také začal zajímat o ichtyologii.

V roce 1832 se stal profesorem na univerzitě v Neuchâtelu. Tam se zabýval převážně výzkumem ryb a během deseti let sepsal pětidílnou knihu Výzkum fosílií ryb. Za tuto práci získal v roce 1836 Wollastonovu medaili a v roce 1838 se stal zahraničním členem Královské společnosti.

V roce 1837 byl jedním z prvních lidí, kteří přišli s myšlenkou doby ledové a podpořili ji důkazy.[1] Ten rok se také stal zahraničním členem Královské švédské akademie věd.

V roce 1846 se vydal do Spojených států studovat tamější geologii. Poté se rozhodl tam zůstat a bydlel tam až do své smrti. V roce 1847 se stal profesorem zoologie a geologie na Harvardově univerzitě a v roce 1859 tam založil Muzeum srovnávací zoologie, jehož ředitelem byl až do své smrti v roce 1873. Kromě práce na Harvardu byl také externím přednášejícím na Cornellově univerzitě.

Jsou po něm pojmenovány např. jezero Agassiz a želva Agassizova, hora Agassizhorn (3946 m n. m.) v Bernských Alpách, kráter na Marsu a další.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis Agassiz na anglické Wikipedii.

  1. E.P. Evans: "The Authorship of the Glacial Theory", North American review Volume 145, Issue 368, July 1887. Accessed on February 25, 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]