Přeskočit na obsah

Loubinec popínavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLoubinec popínavý
alternativní popis obrázku chybí
Loubinec popínavý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrévotvaré (Vitales)
Čeleďrévovité (Vitaceae)
Rodloubinec (Parthenocissus)
Binomické jméno
Parthenocissus inserta
(Kerner) Fritsch 1922
Synonyma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Loubinec popínavý (Parthenocissus inserta, syn. Parthenocissus vitacea), lidově nazývaný psí víno je popínavá rostlina z čeledi révovitých.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Loubinec popínavý je popínavá dřevina. V českých podmínkách obvykle šplhá do výšky 8-15 metrů. Mladé větve a pupeny jsou zelené. (Podobný loubinec pětilistý je má načervenalé.)

Listy jsou střídavé, opadavé, dlanitě složené, pětičetné; jednotlivé lístky jsou vejčitě kopinaté až podlouhlé, okraj je pilovitý. Na podzim se před opadem výrazně zbarvují. K přichycování na podkladu vytváří úponky s 3-5 rameny (loubinec pětilistý má 5-8 ramen), koncová přísavná destička chybí (u loubince pětilistého jsou přísavné destičky přítomny).

Květy jsou malé a zelené, v postranních vrcholících; kališních lístků je 5, korunní lístky jsou volné a je jich také 5. Tyčinek je 5. Semeník je dvoupouzdrý, srostlý se žláznatým terčem. V České republice kvete nejčastěji od července do srpna.

Plodem je tmavě modrá až černá bobule, která je většinou ojíněná a obsahuje 3-4 semena (u loubince pětilistého nebývá ojíněná a obsahuje jen 2-3 semena).

Rozšíření a výskyt[editovat | editovat zdroj]

Loubinec popínavý pochází ze Severní Ameriky. V České republice je nepůvodní, ale je často pěstován a hojně zplaňuje. Dříve nebyl v ČR odlišován od loubince pětilistého nebo byl odlišován chybně. Proto se ve starší literatuře píše o hojném výskytu loubince pětilistého (jako zdomácnělé rostliny) např. v lužních lesích; později se zjistilo, že drtivá většina těchto výskytů patří právě druhu loubinec popínavý. Například v luzích střední a jižní Moravy a ve středních Čechách se někdy chová i jako invazní druh. V Květeně ČR (Koblížek 1997) a klíči ke květeně (Koblížek 2002) se pojetí druhů, popisy a další údaje značně liší. Vzhledem k tomu, že jde o stejného autora, musíme považovat dílo z roku 2002 za správnější.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Koblížek J. (1997): heslo "Parthenocissus Planchon", In: Slavík B. (ed.): Květena České republiky, vol. 5, Academia, Praha
  • Koblížek J. (2002): heslo "Parthenocissus Planchon", In: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke Květeně České republiky. -928 p., Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]