Přeskočit na obsah

London School of Economics

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Londýnská škola ekonomie
The London School of Economics and Political Science
Logo univerzity
Logo
Motto
Rerum cognoscere causas
Datum založení1895
Počty akademiků
Studentů celkem9 218
Další informace
AdresaLondýn, WC2A 2AE, Spojené království
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAsociace evropských univerzit, Russell Group, ORCID, Digital Preservation Coalition a Open Society University Network
www.lse.ac.uk
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Střecha knihovny LSE

London School of Economics and Political Science (Londýnská škola ekonomie a politických věd), zkratka LSE, je jedna z nejznámějších vysokých škol v oblasti práva, ekonomie a společenských věd. Patří do skupiny G5 nejlepších britských univerzit, do Evropské asociace univerzit (EUA) a mnoha dalších.

LSE založili roku 1895 manželé Beatrice a Sidney Webbovi, příznivci fabiánského socialismu, spolu s G. B. Shawem podle vzoru pařížského Institut d'études politiques de Paris (Sciences Po). Dnes je jednou z 19 kolejí federativní University of London. Má jedinou fakultu, která se člení na 13 oborů, mezi něž patří právo, politické vědy, ekonomie, geografie, sociální politika, sociologie, umění a média a řada dalších. Součástí školy, která sídlí v samém centru Londýna, je také skvělá knihovna se 4 miliony svazků. LSE vydává časopis The Beaver (bobr, je to její maskot) a pořádá množství odborných i veřejných a kulturních akcí.

Současnou ředitelkou LSE je Minouche Shafik. V roce 2007 zde studovalo 8810 studentů, z toho 4950 graduovaných, pod vedením 1303 učitelů.[1] O prestiži školy svědčí mimořádně přísné podmínky přijetí: škola přijímá zhruba jednoho ze 17 uchazečů (na právech ještě méně), a to na základě předchozích studijních výsledků, praxe, písemných esejů a doporučení.

Čeští absolventi

[editovat | editovat zdroj]

Prestižní školu absolvovalo i mnoho českých osobností, například: prof. Martin Potůček, ministryně Jana Maláčová a její choť Aleš Chmelař (náměstek ministra zahraničí).

Budova knihovny LSE

Slavní učitelé a absolventi

[editovat | editovat zdroj]

Mezi jejími učiteli a absolventy bylo 16 nositelů Nobelových cen, mimo jiné G. B. Shaw, Bertrand Russell, Friedrich Hayek, Ronald Coase, Amartya Sen, George Akerlof a laureát Nobelovy ceny za ekonomii roku 2008 Paul Krugman. Řada absolventů zastávala a zastává vysoké politické funkce, například prezident John F. Kennedy, dánská královna Markéta II., německý kancléř Heinrich Brüning, italský premiér a předseda Evropské komise Romano Prodi, kanadský premiér Pierre Trudeau a mnoho dalších. Studoval zde David Rockefeller, George Soros, mnoho významných bankéřů, ale také zpěvák Mick Jagger. Mezi řediteli LSE byli také sociologové Ralf Dahrendorf a Anthony Giddens, přednášel zde také Ulrich Beck. Z filosofů zde přednášeli Karl Popper, který katedru filosofie vědy na LSE zakládal, Paul Feyerabend a Imre Lakatos.

Laureáti Nobelovy Ceny

[editovat | editovat zdroj]
Rok Recipient Cena Rok Recipient Cena
1925 George Bernard Shaw Literatura 1987 Óscar Arias Mír
1950 Ralph Bunche Mír 1990 Merton Miller Ekonomie
1950 Bertrand Russell Literatura 1991 Ronald Coase Ekonomie
1959 Philip Noel-Baker Mír 1998 Amartya Sen Ekonomie
1972 Sir John Hicks Ekonomie 1999 Robert Mundell Ekonomie
1974 Friedrich Hayek Ekonomie 2001 George Akerlof Ekonomie
1977 James Meade Ekonomie 2007 Leonid Hurwicz Ekonomie
1979 Sir William Arthur Lewis Ekonomie 2008 Paul Krugman Ekonomie

V tomto článku byly použity překlady textů z článků London School of Economics na anglické Wikipedii a London School of Economics and Political Science na německé Wikipedii.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]