London (Ontario)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
London
City of London
Panoráma města
Panoráma města
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 251 m n. m.
stát: Kanada Kanada
Provincie: Ontario
London
Red pog.png
London
London, Ontario (provincie)
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 420,57 km²
počet obyvatel: 366 151 (2011[1])
hustota zalidnění: 870,6 obyv. / km²
správa
starosta: Joe Fontana
oficiální web: http://www.london.ca/
telefonní předvolba: 519 a 226
PSČ: N5V až N6P

London je město v kanadské provincii Ontario. Leží na břehu řeky Temže, která je přítokem jezera svaté Kláry, přibližně v poloviční vzdálenosti mezi Torontem a Detroitem. Město je jedním z nejvýznamnějších průmyslových center Ontaria a sídlem University of Western Ontario.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

London byl založen v letech 1802 - 1804, v roce 1826 obdržel status vesnice, která byla pojmenována podle hlavního města Spojeného království. V roce 1855 počet obyvatel přesáhl 10 000 a London obdržel městský statut. Příchod železnice v roce 1853 dal podnět k rozvoji průmyslu, který je koncentrován v čtvrti Eastern London. Ke konci 19. století se začal rozvíjet zbrojní průmysl. London byl administrativně rozšířen v letech 1961 a 1993 připojením menších sousedních měst. V současnosti je aglomerace města desátou nejlidnatější v celé Kanadě.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

V Londonu byli založeny kanadské pivovary Labatt a Carling. Nachází se tu výrobní závody firem General Dynamics, Kellogs a McCormick. Město je významným střediskem biotechnologického výzkumu prostřednictvím University of Western Ontario.

Část obyvatel pracuje v továrnách General Motors v sousedním Woodstocku. London disponuje mezinárodním letištěm London International Airport.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. . Dostupné online.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku London, Ontario na anglické Wikipedii.