Eric Lindros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eric Lindros
Osobní informace
Datum narození 28. února 1973 (43 let)
Místo narození London, Ontario, Kanada Kanada
Občanství Kanada kanadské
Výška 193 cm
Váha 111 kg
Přezdívka „The Next One“
Klubové informace
Aktivní roky 1989-2000
2001-2007
Číslo 88
Pozice Střední útočník
Kluby St. Michael's Buzzers (OHA-B)
Oshawa Generals (OHL)
Philadelphia Flyers (NHL)
New York Rangers (NHL)
Toronto Maple Leafs (NHL)
Dallas Stars (NHL)
Draft NHL V roce 1991 jako 1. celkově
týmem Quebec Nordiques
Přehled medailí
Mistrovství světa juniorů
zlato MSJ 1990 Kanada 20
zlato MSJ 1991 Kanada 20
Olympijské kruhy Zimní olympijské hry
stříbro ZOH 1992 Kanada
zlato ZOH 2002 Kanada
Kanadský pohár
vítěz KP 1991 Kanada
Světový pohár
finále SP 1996 Kanada
Příbuzenstvo
bratr Brett Lindros

Eric Bryan Lindros (* 28. února 1973, London) je bývalý kanadský hokejista. V roce 1991 byl zvolen jako číslo jedna vstupního draftu NHL týmem Quebec Nordiques. Kariéru ukončil v listopadu 2007.

Ve své kariéře hrál v NHL dosud za týmy Philadelphia Flyers, New York Rangers, Toronto Maple Leafs a Dallas Stars. Lindros několikrát reprezentoval Kanadu, je zlatým medailistou ze Zimních olympijských her v Salt Lake City a stříbrným medailistou ze Zimních olympijských her z Albertville.

Číslo dresu, které je s ním neodmyslitelně spjato, je 88. Během svého angažmá ve Philadelphii vytvořil spolu s Johnem LeClairem a Mikaelem Renbergem slavný útok známý jako Legie zkázy.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Je synem Carla a Bonnie Lindrosových. Ericova rodina má své kořeny ve Švédsku. Jméno Lindros v angličtině znamená "Rose of the Linden tree". Do Kanady odešel ze Švédska jeho pradědeček Axel a Eric je třetí generací Lindrosů zde narozených. Carl Lindros vystudoval University of Western Ontario a pracoval jako přísežný účetní, později se stal Ericovým agentem.

Hráčská kariéra[editovat | editovat zdroj]

Juniorské roky (1989-1992)[editovat | editovat zdroj]

Eric se stal slavným po celé Kanadě už v teenagerovském věku v juniorské lize, kde jako silový útočník podával vynikající střelecké výkony a předváděl schopnost fyzicky dominovat hře a to i proti starším protihráčům. Společně se svým bratrem Brettem, který také pronikl do NHL, navštěvoval nejprve školu v Monarch Park a poté St.Michael´s College v Torontu. Oba bratři působili ve školním týmu Metro Junior B St.Michael´s Buzzers (Eric v sezóně 1988-89), odkud oba odešli do juniorské OHL (Ontario Hockey Leaugue). Lindrosova hra z něho udělala nejlépe hodnoceného amatérského hráče v Severní Americe a byl často nazýván přezdívkou The Next One, což byla narážka na přezdívku Wayne Gretzkyho The Great One.

Po celou hráčskou kariéru dostával Lindros další přezdívky, včetně The Big E, která byla původně spojována ze slavnou letadlovou lodí druhé světové války USS Enterprise.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Výběr v prvních kolech vstupního draftu NHL týmem Quebec Nordiques
Předchůdce:
Owen Nolan
1991
Eric Lindros
Nástupce:
Todd Warriner