Světový pohár v ledním hokeji

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trofej Světového poháru v ledním hokeji z roku 1996

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj. Jeho první ročník byl pořádán v roce 1996. Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který byl nepravidelně konán mezi lety 1976 až 1991. Turnaj světového poháru se zatím konal dvakrát. V letech 1996, kdy jej získala reprezentace Spojených států amerických a 2004, kdy jej získala kanadská reprezentace. Světový pohár organizuje NHL, na rozdíl od Mistrovství světa a turnajů na Zimních olympijských hrách, které organizuje IIHF. Proto jsou také zápasy Světového poháru hrány podle pravidel NHL. SP se koná mimo sezónu, což znamená, že jsou k dispozici všichni hokejisté. Na Světovém poháru se na rozdíl od jiných významných mezinárodních turnajů neudělují medaile a není hrán zápas o 3. místo. Oceněn je pouze vítězný tým, který získá pohár. Každý turnaj má svůj specifický systém.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kanadský pohár[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Kanadský pohár.

Světovému poháru předcházel Kanadský pohár k jehož vzniku v roce 1976 přispěl svým úsilím šéf organizace Hockey Canada Douglas Fisher a šéf NHLPA (hráčská asociace NHL) Alan Eagleson, kteří se nechali inspirovat Mistrovstvím světa ve fotbale. Eagleson navrhl uspořádání turnaje, který by sehráli nejlepší hokejové národní týmy. Po úspěšném jednání s úředníky sovětského hokejového svazu se v září 1974 domluvili na uspořádání prvního Kanadského poháru. Eagleson začal organizovat turnaj, který debutoval v roce 1976. Jednalo se o první mezinárodní hokejový turnaj, kterého se mohli zúčastnit všichni hokejisté, protože v té době mohli na Olympijských hrách startovat pouze hokejisté s amatérským statusem a Mistrovství světa se kryla s play-off hraném v NHL.

Turnaje, které se konaly jednou za 3 až 5 let se konaly v Severní Americe. Z pěti konaných Kanadských pohárů zvítězila čtyřikrát Kanada a jednou zvítězil Sovětský svaz.

Světový pohár v ledním hokeji[editovat | editovat zdroj]

V roce 1996 Kanadský pohár změnil svůj oficiální název a byl nově nazýván Světovým pohárem v ledním hokeji. V prvním Světovém poháru vyhrály Spojené státy americké, když porazily ve finále Kanadu. Dalšími soupeři byly týmy České republiky, Finska, Německa, Ruska, Slovenska a Švédska.

O osm let později se konal druhý světový pohár v roce 2004, před zrušenou sezónou NHL (2004/05). Tento turnaj vyhrála Kanada poté co porazila Českou republiku v semifinále a Finsko ve finále.

Trofej[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 se udílela trofej, kterou navrhl architekt Frank Gehry. Byla vyrobena ze slitiny mědi a niklu a vnější část byla vyrobena z polyuretanu. Trofej byla často pro svůj vzhled kritizována v médiích.[zdroj?]

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Ročník Vítěz Finalista Semifinalisté
1996 USA USA Kanada Kanada Rusko Rusko a Švédsko Švédsko
2004 Kanada Kanada Finsko Finsko Česká republika Česko a USA USA
2016 Kanada Kanada Výběr Evropy Švédsko Švédsko a Rusko Rusko

Nejproduktivnější hráči[editovat | editovat zdroj]

Ročník Hráč Stát Body
1996 Brett Hull USA USA 11 (7 branek + 4 nahrávky)
2004 Fredrik Modin Švédsko Švédsko 8 (4 branek + 4 nahrávky)
2016 Sidney Crosby Kanada Kanada 10 (3 branky + 7 nahrávek)

Nejlepší střelci[editovat | editovat zdroj]

Ročník Hráč Stát Branky
1996 Brett Hull USA USA 7
2004 Keith Tkachuk USA USA 5
2016 Brad Marchand Kanada Kanada 5

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Cup of Hockey na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]