General Dynamics

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
General Dynamics F-16 Fighting Falcon

General Dynamics je konglomerát zabývající se vojenskou výrobou a výzkumem. Dnešní podoba společnosti vznikla fúzemi s jinými firmami, odkupy konkurenčních společností a prodeji vlastních závodů. Aktivita společnosti je rozdělena do čtyř hlavních segmentů: námořní systémy, bojové systémy, informační systémy a technologie a letectví a kosmické systémy. Světově nejznámějším produktem General Dynamics je bezesporu F-16 Fighting Falcon, jehož výrobu však převzal v roce 1993 Lockheed. V současné době (leden 2009) se jedná o čtvrtou největší zbrojní společnost na světě, s čistým ziskem 2,07 miliardy dolarů ročně (za rok 2007).

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

ponorka třídy Virginia

Společnost General Dynamics vznikla v roce 1952 sloučením společností Electric Boat Company, Canadair Ltd. a dalších. O rok později odkoupila Společnost Convair, která vyvíjela balistické rakety SM-65 Atlas a později i kosmické nosné rakety Atlas. Společnost dále odkupovala další firmy a rostla až do roku 1976, kdy byla divize Canadair odprodána zpět Kanadské vládě a společnost se pomalu začala zaměřovat na pozemní systémy. Začátkem 90. let 20. století se firma začala rychle zbavovat divizí zabývajících se leteckou výrobou a přecházet na výrobu obrněných vozů.

General Dynamics je v současné době největším dodavatelem amerických obrněných vozidel a podílí se na výrobě všech typů používaných americkou armádou.

Výrobky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]