Lokálkový zákon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nádraží Ledeč nad Sázavou vystavěné společností Místní dráha Světlá-Ledeč-Kácov v roce 1903, typické dobové regionální trati

Lokálkový zákon nebo také Zákon o lokálních drahách ze dne 29. května 1880 (číslo 56/1880 ř. z.) byl předpis vydaný za vlády Františka Josefa I., který zásadně měnil podmínky pro výstavbu nových železničních tratí v Rakousku-Uhersku.

Vznik a vymezení[editovat | editovat zdroj]

Před vydáním zákona nebylo zejména pro železniční společnosti s menším kapitálem podnikatelsky výhodné investovat do kratších tratí regionálního rozsahu. Opatření vydané roku 1880 bylo úpravou a modernizací zastaralých stavebních předpisů, a zároveň nástrojem jak podpořit hospodářskou aktivitu a zavést dopravní infrastrukturu do méně rozvinutých regionů v říši.

Soubor předpisů umožňoval například těsnější přimknutí železnice k terénu, což usnadňovalo trasování tratí využitím oblouků s menším poloměrem, bylo povoleno též vyšší stoupání tratí. Garantovány byly též různé formy slev a daňových úlev. Stejně tak v dokumentu stát přislíbil finanční podporu při výstavbě. Jeho zavedení umožnilo zejména v 80. a 90. letech 19. století prudký rozvoj vzniku podobných projektů, který se často nesl v duchu tržního soupeření velkých železničních společností a lokálních společností představovaných místními podnikateli, firmami, zástupci měst a obcí či šlechtou o státní stavební podporu.

Celá řada vzniklých železničních tratí se po jisté době ukázala jako nerentabilní, což rakouská vláda řešila od 80. let 19. století postupným procesem zestátněním pod státní společnost Císařsko-královské státní dráhy (kkStB). Většina společností v Rakousku-Uhersku byla zestátněna do roku 1908.

Lokální železniční společnosti[editovat | editovat zdroj]

Na základě nově platných podmínek vznikaly na území celého Rakouska-Uherska desítky místních drážních společností. Jednalo se především o lokální projekty provozující jednu trať, existovalo také několik větších společností sdružujících a budujících takové projekty ve více regionech.

Společnosti podnikající ve více regionech:

Regionální drážní společnosti:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]