Laryngitida (Glee)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laryngitida
Díl seriálu Glee
Číslo řada 1
díl 18
Premiéra 11. května 2010
Tvorba
Scénář Ryan Murphy
Režie Alfonso Gomez-Rejon
Prod. kód 1ARC17
Hosté
Posloupnost dílů
← Předchozí
Špatná pověst
Následující →
Sni dál
Seznam dílů seriálu Glee

Laryngitida (v originále Laryngitis) je osmnáctá epizoda amerického televizního seriálu Glee. Epizoda se poprvé vysílala na televizním kanálu Fox 11. května 2010. Režisérem epizody je Alfonso Gomez-Rejon a scénář napsal tvůrce seriálu, Ryan Murphy. V této epizodě začne člen sboru Puck (Mark Salling) chodit s Mercedes (Amber Riley), aby zlepšil svůj sociální status. Kurt (Chris Colfer) žárlí, protože jeho otec tráví více času s Finnem (Cory Monteith), než s ním a Rachel (Lea Michele) se začne obávat o svou budoucnost, když je jí diagnostikována tonzilitida. Mike O'Malley v epizodě hostuje jako Kurtův otec Burt a Zack Weinstein se objevuje v roli Seana Frettholda, bývalého fotbalisty, který nyní nemůže chodit.

V epizodě zazní cover verze osmi písní, pět z nich bylo vydáno jako singly, jsou dostupné ke stažení a tři z nich se objevily na soundtrackovém albu Glee: The Music, Volume 3 Showstoppers. Epizodu v den vysílání sledovalo 11,57 milionů amerických diváků a získala smíšené reakce od kritiků. Todd VanDerWerff z The A.V. Club, Bobby Hankinson z Houston Chronicle, Brett Berk z Vanity Fair a James Poniewozik z Time si užili epizodu a poznamenali, že po několika méně kvalitních epizodách od pauzy seriálu přišla konečně kvalitní epizoda. V kontrastu s tím Lisa Respers France z CNN cítila, že epizoda byla více smutná, než komediální.

Děj epizody[editovat | editovat zdroj]

Když je člen sboru Puck donucen na doporučení svého dermatologa oholit si hlavu, zjistí, že už veřejností není považován za důvěryhodného tyrana a ztrácí tak svoji popularitu. Uvědomí si, že Mercedes se stala populární, když se přidala k roztleskávačkám a rozhodne se, že proto s ní začne chodit. Mercedes se ho zpočátku snaží odradit, ale poté, co si společně zazpívají duet "The Lady Is a Tramp" se jí Puck začíná líbit. Puckova bývalá přítelkyně Santana (Naya Rivera) žárlí a spolu s Mercedes zpívají píseň "The Boy Is Mine". Když si Mercedes uvědomí, že s ní Puck chodil jen proto, aby získal zpět svou popularitu, tak se s ním rozchází a opouští tým roztleskávaček.

Mezitím Rachel (Lea Michele) zjistí, že někteří členové sboru jen předstírají svůj zpěv. Sdělí to Willovi (Matthew Morrison) a stěžuje si, že ze členů sboru dělá nejvíc práce ona, vyčerpává se a onemocní. Prozradí mu, ty, kteří nezpívají, jsou to Finn, Quinn, Puck, Brittany a Santana. Will shromáždí studenty a dá každému z nich nové téma týdne - každý člen sboru bude mít sólo a každý si musí vybrat píseň, která nejlépe vyjadřuje jejich pocity.

Rachel poté konfrontuje nezapojené členy sboru a urazí je, což ji přivede k tomu, aby zazpívala "The Climb" od Miley Cyrus. Ale když začne zpívat, tak ztratí hlas a musí jít k lékaři. Později, po lékařském vyšetření řekne Rachel její lékař, že trpí angínou a možná bude potřebovat odstranit mandle. Rachel dostane strach z operace, protože se bojí, že zničí její hlas a že její hlas je její jediný majetek. Finn, který Rachel na lékařskou prohlídku doprovodí, se jí snaží přesvědčit, že na ní miluje všechno a že je v ní více než jen její hlas. Varuje ji, že když ztratí schopnost zpívat, nebude ji Jesse považovat za atraktivní. Rachel Finnovi sdělí, že jí na Jessem stále záleží a že Finn se potřebuje pohnout dál, což přinutí Finna zpívat "Jessie's Girl" zatímco vidí Rachelinu siluetu v kabince, kde se svléká. Aby omezil její strach, tak ji seznamuje se svým kamarádem Seanem (Zack Weinstein), který je ochrnutý od hrudníku dolů, kvůli zranění z fotbalové hry. Ze začátku je Rachel nervózní a ohromena ze setkání, ale Finn ji přesvědčí, aby zůstala a Sean ji řekne o svých náročných zkušenostech s podstižením a jak si uvědomil, že člověk není jen jedna věc. Rachel poté pochopí, proč ji sem Finn přivedl a když odcházejí, tak Seanovi poděkuje.

Mezitím Kurt žárlí, protože jeho otec Burt (Mike O'Malley) tráví více času s Finnem než s ním a pokusí se napodobit Burtovu osobnost. Začne se oblékat jako pravý muž, ve sboru zpívá "Pink Houses" od Johna Mellencampa a snaží se mít poměr s Brittany (Heather Morris), líbá se s ní ve své ložnici, aby zajistil, aby si jeho otec všiml jeho nového chování. Je frustrován, že jeho otec stále tráví více času s Finnem a tak se Kurt vrací ke své osobnosti a ve sboru zazpívá "Rose's Turn". Burt zaslechne jeho výkon, chválí Kurtův zpěv a omlouvá se mu, že s ním nestrávil dostatek času. Ujišťuje Kurta, že ho stále miluje a vždy bude a nezáleží na tom, s kým se jeho syn rozhodne, že bude chodit.

Rachel nakonec svůj hlas uzdraví pomocí antibiotik, které jí její lékař předepsal. Vrátí se do Seanova domu, aby mu znovu poděkovala a nabídne mu, že mu bude dávat lekce zpěvu. Začnou zpívat "One" od U2 a obraz a hudba se rozdělí mezi její duet se Seanem a zbytkem sboru, který tuto píseň zpívá. Epizoda končí, když plačící Rachel drží Seanovu ruku, když zpívají poslední slova písně.

Seznam písní[editovat | editovat zdroj]

  • "The Climb"
  • "Jessie's Girl"
  • "The Lady Is a Tramp"
  • "Pink Houses"
  • "The Boy Is Mine"
  • "Rose's Turn"
  • "One"

Hrají[editovat | editovat zdroj]

V této epizodě Riley (nalevo) a Salling (napravo) zpívají duet od Sammyho Davise, Jr. "The Lady Is a Tramp".

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší role, které se v epizodě objeví jsou Kurtův otec Burt Hummel (Mike O'Malley), členové sboru Santana Lopez (Naya Rivera), Brittany (Heather Morris), Mike Chang (Harry Shum mladší) a Matt Rutherford (Dijon Talton), školní reportér Jacob Ben Israel (Josh Sussman) a Lauren Zizes (Ashley Fink). Rizwan Manji si zahrál doktora Gidwaniho. Zack Weinstein v epizodě hostuje jako Sean Fretthold, fotbalista, který je od hrudníku dolů paralyzovaný, poté, co při fotbalovém zápase utrpěl zranění míchy, stejně jako nehoda, která se stala herci, který ho hraje i ve skutečném životě. Sean je druhý člověk na vozíčku, který se objevil v seriálu.

V epizodě zazní cover verze sedmi písní. Rachel představuje "The Climb" od Miley Cyrus a Finn zpívá "Jessie's Girl" od Ricka Springfielda. Puck a Mercedes mají duet "The Lady Is a Tramp" od Sammyho Davise, Jr. a Mercedes a Santana zpívají "The Boy Is Mine" od Brandy a Monicy. Kurt zpívá "Pink Houses" od Johna Mellencampa a "Rose's Turn" z muzikálu Gypsy. Celý sbor uzavírá epizodu písní "One" od U2 spolu s Weinsteinem v roli Seana. "Jessie's Girl", "The Lady Is a Tramp", "The Boy Is Mine", "Rose's Turn" a "One" byly vydány jako singly a jsou dostupné ke stažení. "The Lady Is a Tramp", "Rose's Turn" a "One" se také objevily na soundtrackovém albu Glee: The Music, Volume 3 Showstoppers.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Laryngitis (Glee) na anglické Wikipedii.