Cheerleading

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Roztleskávačka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cheerleading
Roztleskávačky týmu amerického fotbalu Washington Redskins
Roztleskávačky týmu amerického fotbalu Washington Redskins
Disciplíny
Vrcholné soutěže
Mezinárodní federace
Název: Mezinárodní unie Cheerleadingu (ICU)
Založena: 26. dubna 2004 ve sportu
Web: Cheerunion.org
Národní svaz
Název: Česká asociace cheerleaders (ČACH)
Založen: 2013
Web: Cach.cz

Cheerleading [čírlíding] (česky roztleskávání, anglicky cheer a leading = povzbuzování a vedení) je sportovní odvětví, uznané olympijským výborem jako neolympijský sport, který původně vzniklo jako způsob skupinového povzbuzování se složitou choreografií. Jedná se o většinově ženský sport, ale v menší míře ho provozují i muži.

V cheerleadingu se používají různé prvky: pohyby rukou, skoky, výkopy, akrobacie, pokřiky a pyramidy, velmi důležitá je proto taneční, gymnastická či jiná pohybová průprava. S cheerleadingem však může začít každý i bez takovéto průpravy, má-li dostatek odhodlání a ochoty na sobě pracovat. Cheerleadingu se mohou věnovat děti již odmala, soutěžně pak od šesti do jedenácti let v kategorii peewees, od jedenácti do patnácti let v kategorii junior a od šestnácti let v kategorii senior.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za počátek cheerleadingu se považuje rok 1880, kdy na jistém fotbalovém utkání v americkém Princetonu byl zaznamenán první organizovaný pokřik, který byl tehdy ještě veden muži. Byl dlouho mužskou záležitostí, ženy začaly do něj pronikat až po 2. sv. válce. Z USA se pomalu rozšířil po celém světě.

V České republice začaly vznikat první týmy na počátku devadesátých let, především jako součást týmů amerického fotbalu. Dnes již u nás působí několik desítek týmů, ať už u různých sportů (fotbal, lední hokej, basketbal, florbal apod.) či pouze jako samostatné týmy vystupující na nejrůznějších společenských, kulturních i sportovních akcích.

Sportovní cheerleading[editovat | editovat zdroj]

Cheerleading má různé druhy. Známe například klasické roztleskávání na zápasech nebo tzv. sportovní cheerleading. Ten zahrnuje stunty, pyramidy, výhozy a akrobacii. Samozřejmě do něj patří také choreografie a skoky. Mezi sportovními cheerleaders nalezneme také často i kluky. Hodně týmů v ČR přechází pouze na tento typ cheerleadingu a nezaměřují se už na vystupování na plesech, firemních akcích ale na cheerleadingové soutěže.

Prvky cheerleadingu[editovat | editovat zdroj]

Roztleskávačky během utkání hvězd Pro Bowl 2006; každá dívka zastupuje jeden tým

Cheerleading je velmi rozmanitý a zahrnuje mnoho technik. Na každého jedince jsou kladeny značné nároky na všestrannost, fyzickou i psychickou výkonnost. Mezi základní prvky cheerleadingu patří stunty, pyramidy, baskytosy, skoky, akrobacie, tanec a pokřiky.

Stunty jsou základními prvky pyramid. Jeden stunt tvoří pět lidí - "top" (anglicky flyer) je osoba, obvykle dívka, která je zvedána a vyhazována ostatními členy; "base" (čti anglicky :bejs:) je každý, kdo není top, a tvoří základ skupinky. Rozlišujeme ve skupince dva boční base, jednoho zadního (též zvaný spotter) a jednoho předního (někdy se přední base vynechává). Mezi základní stunty patří tzv. elevator, extension či liberty.

Speciálním případem stuntů jsou partnerstunty (anglicky partnerstunts). Jeden partnerstunt tvoří zpravidla jeden muž a jedna dívka, přičemž muž zvoří základnu a dívka je topem. Základním partnerstuntem je tzv. tosshands.

Pyramidy vznikají spojením více stuntů dohromady a jejich různým propojením. Nejznámějšími pyramidami jsou tzv. Vlčí stěna či 2-2-1 (dva-dva-jedna).

Baskytosy jsou také známé jako "výhozy". Baseové vyhodí topa, který ve vzduchu zpravidla udělá nějakou pozici, nebo skokpike, toe-touch.

Skoky v cheerleadingu vznikly převzetím skoků z gymnastiky. U všech skoků se hledí na techniku provedení a výšku skoku. Skoků a jejich kombinací existuje mnoho, mezi základní patří tzv. toe-touch, side/front hurdler a pike.

Akrobacie je také součástí cheerleadingu. U nás však dětem chybí průprava, proto se standard běžný v USA u nás ztěžka prosazuje. Akrobatické prvky jsou vidět především v soutěžních vystoupeních, protože na jejich provádění je obvykle zapotřebí speciální povrch z bezpečnostních důvodů. Obvykle se do choreografií zahrnuje tzv. standing tumbling a running tumbling, tedy ze stoje či s rozběhem. Jednotlivé prvky jsou dále spojovány se skoky a za sebe do akrobatických řad. Typicky se zařazují hvězdy, rondáty, fliky, salta apod.

Tanec má v cheerleadingu dvě podoby, a to tzv. cheer dance, který sestává ze speciálních cheerleadingových pohybů, a pak tanec různých stylů, z nichž nejvíce je vidět vliv disco dance, show dance, street dance a baletní prvky (např. upravené piruety, výkopy atd.). Nejčastěji se tyto dva typy tance v choreografiích mísí, přičemž v cheer kategoriích na soutěžích převládá cheer tanec, kdežto v dance kategoriích jiné styly. Pro tanec v cheerleadingu jsou typické tzv. pompomy (někdy též pompony či zkráceně pomy), které - originálně - jsou vyráběny z tenkých plastových proužků různé šířky, barvy a třpytivosti s rukojetí. S pompomy tančí také mažoretky.

Pokřiky jsou prvkem rozšířeným především v anglicky mluvících zemích, kde nacházejí velkou výhodu hlavně v tom, že jim publikum rozumí. Angličtina poskytuje pro pokřiky nejlepší jazykové prostředky, v češtině zní pokřiky většinou spíše směšně či vulgárně, než povzbudivě. Proto i české cheerleaders většinou tvoří své pokřiky v angličtině. Pokřiků jsou obecně dva druhy - krátké pokřiky (chants či sidelines) a dlouhé pokřiky (cheers). Krátké pokřiky jsou tvořeny zpravidla jedním až třemi verši a třikrát se opakují.

Tajemné kouzlo – Spirit[editovat | editovat zdroj]

Roztleskávačky týmu New York Jets

Anglickým termínem spirit se označuje velmi významná součást cheerleadingu. Přeloženo do češtiny znamená toto slovo něco jako týmový duch, nadšení, zápal, sebevědomí a radost dohromady. Vyjařuje důraz na týmovou spolupráci, souhru, toleranci v rámci týmu i k ostatním cheerleaders a jiným lidem, vyzývá cheerleaders k vzájemnému povzbuzování a k radosti z cheerleadingu. Je to zároveň ona nehmotná věc, kterou se snaží nejen na sportovních utkáních cheerleaders předat hráčům i publiku a vytvořit tak neopakovatelnou atmosféru. Protože cheerleading opravdu není lehký sport, je leckdy zapotřebí spousta "spiritu", aby člověk dokázal zvládnout všechno, co se od něj očekává. Nutno dodat, že mít ten správný spirit je pro tým stejně důležité, jako např. dobře ovládat skoky, akrobacii, stunty a ostatní prvky cheerleadingu, někdy možná i důležitější.

Cheerleading v ČR[editovat | editovat zdroj]

Česká asociace cheerleaders (ČACH, Czech Cheerleading Union, CCU) je občanské sdružení fungující od roku 2001, které sdružuje týmy cheerleaders na území České republiky. V současnosti (kdy?) je členem asociace 30 týmů (např. JNS, Eagles, Fighters cheerleaders...), v nichž působí přes 2000 cheerleaders různého věku.

Czech Allstar Team je výběrem těch nejlepších cheerleaders z členských týmů asociace. Jeho členky jsou vybírány na základě každoročního konkurzu začátkem podzimu. Allstar tým reprezentuje Českou republiku na nadnárodních soutěžích. Jeho zatím nejlepším výsledkem bylo třetí místo na Elite Championship v německém Movie Parku v Bottropu v roce 2007 v kategorii Allgirl Cheer.

Od sezony 2011/2012 je tento výběrový tým pojmenován Czech National Cheer Team a pod vedením zkušených amerických trenérů Jonathana Smileyho a Blakea Myerse se připravuje na European Cheerleading Championships ve Slovinsku.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Stunt liberty – Tigers Cheerleaders Brno na Spirit Cheer Cupu 2008

Většina lidí se domnívá, že cheerleaders, vystupují pouze na různých akcích a povzbuzují na sportovních utkáních. Toto však většina týmů v ČR nedělá, týmy se tak připravují na soutěže a vydělávají si na vlastní existenci, protože podpora a známost tohoto sportu je u nás poměrně malá. Soutěže mívají různé kategorie, nejčastěji zde však najdeme skupinové choreografie v různém počtu soutěžících, a to "Cheer" (obvykle zahrnuje všechny prvky cheerledingu) a "Dance" (pouze tanec), dále pak čistě stuntové kategorie - Groupstunt a Partnerstunt a individuální kategorie. Každá kategorie bývá vyhlašována pro věkové skupiny peewees, junior a senior a pak v rámci kategorií junior a senior ještě rozdělena na tzv. Allgirl (pouze dívky) a Coed (chlapci a dívky). Je běžné, že soutěže, kromě mistrovství republiky, nabízí další nevšední kategorie - např. Double Synchro Dance, Pompom Dance, Theme Cheer Show apod.

Nejprestižnějšími kategoriemi jsou Senior Allgirl Cheer a Senior Coed Cheer, v nichž může obvykle soutěžit až 30 účastníků. Soutěžní vystoupení v těchto kategoriích trvá obvykle 2,5 až 3 minuty a zahrnuje stunty, pyramidy, skoky, tanec, akrobacii (gymnastické prvky) a někdy také pokřik, má složitou choreografii a jeho zvládnutí je věcí týmové souhry a vysokých fyzických nároků na každého jednotlivce. Soutěžní vystoupení se zpravidla začíná trénovat již několik měsíců před soutěží.

V České republice je každoročně pořádáno hned několik soutěží. Nejznámnější je Mistrovství republiky v cheerleadingu (v květnu) a Spirit cheer cup. (listopad/prosinec). Největší soutěží v Evropě je Mistrovství Evropy a Elite Cheerleading Championship pořádaný německou organizací Elite. Tato soutěž je také kvalifikací na mistrovství světa Cheer IASF Worlds pořádané mezinárodní organizací IASF.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]