Pomáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o kosmetickém přípravku. Další významy jsou uvedeny na stránce Pomáda (rozcestník).
Pomáda Sweet Georgia Brown z roku 1947

Pomáda (z francouzského pommade) je vonná mastná, voskovitá či vodnatá látka, která se používá k ošetřování vlasů či vousů nebo k jiným kosmetickým účelům. Vyrábí se smíšením tuku a vosku s olejem nebo vodou (pomády gelového typu).[1]

Ošetřeným vlasům dodá pomáda elegantní lesk a udrží neposlušné kadeře pod kontrolou. Hladký účes, který její pomocí vznikne, vydrží déle než většina běžných úprav a obvykle vyžaduje několikeré umytí, než je pomáda dokonale odstraněna. Základ původních pomád z 18. a 19. století tvořilo především medvědí či vepřové sádlo. Ve 20. století se pak při jejich výrobě používaly zejména lanolin, včelí vosk a vazelína. Moderní pomády mohou obsahovat vonné látky, obvykle však nebývají příliš ovocné. Na rozdíl od laku na vlasy a gelu na vlasy pomáda nevysychá a udržuje účes pružný po mnohem delší dobu. V porovnání s pomádami na bázi oleje se pomády gelového typu, jejichž základem je voda, mytím mnohem snáze odstraňují.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo „pomáda“ je odvozeno z francouzského výrazu pommade, jenž znamená „mast“ a sám pochází z latinského pomum (ovoce, jablko) a do francouzštiny se dostal přes italské pomata či pomo (jablko — jelikož původní recept na mast obsahoval na kaši rozmačkaná jablka).[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Švédský katalog toaletních potřeb z let 1905–1906

Starořímský historik Plinius starší se ve svém díle Naturalis historia zmiňuje o tom, že barbarské kmeny Galů a Germánů používaly mýdlo, tedy směs dřevěného popela (obsahujícího potaš) a kozího loje, jako pomády na vlasy.[3]

Používání pomády se mezi šlechtou rozšířilo nejvíc v období baroka a rokoka. V 19. století tvořilo obvykle hlavní přísadu pomády medvědí sádlo.[4] V roce 1873 byla v Londýně založena kosmetická firma Morgan's Pomade,[5] jejíž vlasy ztmavující pomáda dosáhla světové proslulosti.

S počínajícím 20. stoletím se rozšířilo používání vazelíny,[6] včelího vosku a sádla.[7]

V době od 20. do 50. let minulého století bylo používání pomády v mnohem větší oblibě, než je tomu dnes,[8] přestože 2. desetiletí 21. století bylo svědkem návratu nejen tradičních pomád, jejichž základem je vazelína či olej, ale rovněž moderních pomád gelového typu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pomade na anglické Wikipedii.

  1. https://www.vlasynahoru.cz/pomady/
  2. Online Etymology Dictionary [online]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne December 1, 2008. 
  3. Naturalis Historia XXXVIII
  4. J. K. Crellin. Home Medicine. [s.l.]: McGill-Queen's Press, 1994. S. 88. 
  5. Morgan’s Pomade Company History [online]. [cit. 2018-01-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne October 30, 2017. 
  6. Raymond Foss Bacon, William Allen Hamor. The American petroleum industry. [s.l.]: McGraw-Hill, 1916. Dostupné online. 
  7. Thomas William Cowan. Wax Craft, All about Beeswax: Its History, Production, Adulteration, and Commercial Value. [s.l.]: S. Low, Marston & co., ltd, 1908. Dostupné online. S. 148. 
  8. SOLDAN, Stan. The Pomade-Book. Munich, Germany: [s.n.], 2017. ISBN 978-3-9816789-2-5. S. 302. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]