Jenna Ushkowitz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jenna Ushkowitz
Ushkowitz na Comic Conu v San Diegu v červenci 2011
Ushkowitz na Comic Conu v San Diegu v červenci 2011
Narození 28. dubna 1986 (30 let)
Jižní Korea Soul, Jižní Korea
Aktivní roky 1989- současnost
Významné role Tina Cohen-Chang v seriálu Glee

Jenna Noelle Ushkowitz (* 28. dubna 1986, Soul, Jižní Korea) je americká herečka a zpěvačka. Její nejznámější role jsou pravděpodobně v broadwayských muzikálech a její rolí Tiny Cohen-Chang v seriálu Glee.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Ushkowitz se narodila v Soulu v Jižní Koreji; ve věku tří měsíců byla adoptovaná a tak vyrůstala v East Meadow v New Yorku. Byla vychována jako katolička a chodila na základní školu v Parkway a střední školu Holy Trinity Diocesan, katolickou školu, známou pro její divadelní oddělení v Hicksville na Long Island. Absolvovala v roce 2004, když hrála ve světové premiéře muzikálu Bídníci, kterou produkovala střední škola. Dále ztvárnila role jako Penny v Honk!, Inez v The Baker's Wife, Little Red Riding Hood v Into The Woods a Romaine Patterson v The Laramie Project. V roce 2007 absolvovala Marymount Manhattan College a znovu hrála v muzikálu Into the Woods.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Ushkowitz byla v showbusinessu už od svých 3 let. Hrála v Sesame Street a dalších TV pořadech. Její první role na Broadwayi byla v muzikálu The King and I v roce 1996.

Ve svých 13 letech zpívala americkou národní hymnu na zápase v Madison Square Garden. Před nástupem do seriálu Glee se připojila k muzikálu Probuzení jara (Spring Awakening), kde byla jako alternace rolí Anny, Marthy, Elsy a They.

Ushkowitz v roce 2010 na SAG Awards

V roce 2009 dostala roli Tiny Cohen-Chang v seriálu Glee. Prvních 9 epizod falešně koktala. Později v seriálu zpívala 2 sóla – „Tonight“ z West Side Story a „True Colours“. Součástí role byl také románek s Kevinem McHalem (Artie) a Harrym Shumem mladším (Mike Chang). Představitelku Rachel Berry, Leu Michele, zná už od svých osmi let a také společně účinkovaly v muzikálu Probuzení jara.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1988 Sesame Street Sama sebe Byla v úvodní znělce, ve špinavém bazénu.
1988 Reading Rainbow Sama sebe
1988 As the World Turns Sama sebe
1989 Babyface Sama sebe
1990 Yankees on Deck Sama sebe Jenna uváděla Yankees on Deck.
2001 Educated Wendy
od 2009 Glee Tina Cohen-Chang Hlavní role
2011 The Glee Project Sama sebe Porotce v osmé epizodě.
2011 Glee Live! Tina Cohen-Chang 3D film

Odkazy[editovat | editovat zdroj]