Lakšmí Mittal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lakšmí Mittal
Lakshmimittal22082006.jpg
Narození15. června 1950 (71 let)
Rajgarh, Rajasthan
BydlištěLondýn
Alma materSt. Xavier's College
Kalkatská univerzita
Indian Institute of Social Welfare and Business Management
Povoláníbyznysmen a podnikatel
ZaměstnavatelArcelorMittal
Majetek13,6 mld. US$ (2019)[1]
OceněníPadma Vibhushan in trade & industry (2006)
velkokříž Řádu za občanské zásluhy (2007)
Řád přátelství 1. třídy (2010)
Bessemer Gold Medal
Nábož. vyznáníhinduismus
Manžel(ka)Usha Mittal
DětiAditya Mittal
Vanisha Mittal
RodičeMohan Lal Mittal a Geeta Mittal
PříbuzníPramod Mittal a Seema Mittal (sourozenci)
Funkcechief executive officer
co-ownership
člen správní rady
Webwww.mittalsteel.com/Company/Management/Board+of+Directors/Lakshmi+N.+Mittal.htm
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lakšmí Mittal (लक्ष्मी निवास मित्तल) (často se i v českém tisku používá anglický přepis jména Lakshmi Mittal; * 15. června 1950, Sadulpur, Rádžastán, Indie) je šéf a majoritní akcionář firmy ArcelorMittal, největší ocelářské skupiny na světě. Jeho jméno je odvozeno dle hinduistické bohyně Lakšmí.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Otec byl nepříliš významným obchodníkem a v nevelkém domě žilo 20 příslušníků širší rodiny. Na lepší časy se začalo blýskat až v okamžiku, kdy vstoupil do obchodního partnerství v malé ocelárně v Kalkatě. Vydělával již dost peněz na to, aby mohl Lakšmímu zaplatit i studium ekonomie. Ten se po studiích vrátil do rodinného podniku a pomáhal při jeho expanzi do Indonésie, nicméně zakrátko se rozhodl jít svojí vlastní cestou.

Podnikatelská činnost[editovat | editovat zdroj]

Mittalovo heslo zní „časy se mění, ocel je věčná“[zdroj?]. Mittalova strategie byla založena především na restrukturalizaci a modernizaci upadajících oceláren. Levně koupil, zainvestoval a z prodělávajících továren se rázem staly továrny ziskové. Zároveň však myslel i na suroviny, a proto jeho snahou bylo zakoupit co nejvíce dolů na železnou rudu a uhlí. Díky tomu mohl dosáhnout podílu až 40% samozásobitelství, což je nejvíce v oboru.

K nejzajímavějším převzetím patří Mittalovy akvizice v Irsku, kde koupil ocelárnu za 1 libru (asi 40 korun) spolu s jejími dluhy a v Kazachstánu, kde dokázal z naprosto ztrátové ocelárny v Temirtau udělat ziskový podnik produkující téměř sedm milionů tun oceli ročně.

V roce 2003 koupil Mittal ostravskou Novou huť. Do množství zemí, kde podniká, tak přibyla i Česká republika, kde zaměstnává zhruba devět tisíc lidí. O dva roky později se pak jeho společnost stala největším výrobcem oceli poté, co koupil americkou International Steel Group.

V roce 2006 se nejdiskutovanějším tématem ocelářského světa stala Mittalova snaha o „nepřátelské“ převzetí světové dvojky v oboru, Arceloru. Záležitost byla uzavřena 25. června 2006, kdy správní rada Arceloru schválila sloučení s holdingem Mittal. Skupina ArcelorMittal se stala největší ocelářskou skupinou na světě, která vyrábí asi 110 milionů tun oceli ročně.[2]

Mittal je znám svým sklonem k utrácení, za rodinné sídlo ve viktoriánském stylu v Londýně, utratil neuvěřitelných 128 milionů dolarů, což je největší částka, kterou kdy kdo za nákup nemovitosti k soukromému bydlení zaplatil. Zároveň neskrblí ani při podpoře labouristické strany. V roce 2003 věnoval Tonymu Blairovi na kampaň 125.000 liber. A šestidenní pompézní svatba jeho dcery Vanishi ve Versailles se s cenou 55 milionů dolarů stala nejdražší svatbou všech dob. Jeho jmění bylo v roce 2006 odhadováno na cca 25 miliard dolarů (Mittalova rodina vlastní 88 % akcií Mittal Steel).

V roce 2007 vydělal několik miliard a jeho majetek je nyní odhadován na 32 miliard dolarů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]