Lajosmizse

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lajosmizse
letecký pohled na část města
Lajosmizse – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 120 m n. m.
Časové pásmo CET, UTC+1
Stát Maďarsko Maďarsko
region Jižní Velká nížina
župa Bács-Kiskun
okres Kecskemét
Administrativní dělení 3 městské části
Lajosmizse
Lajosmizse
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 164,66 km²
Počet obyvatel 11 053 (2009)
Hustota zalidnění 67 obyv./km²
Etnické složení Maďaři
Náboženské složení křesťanství
Správa
Status město
Starosta Basky András (Fidesz )
Oficiální web www.lajosmizse.hu
Telefonní předvolba (+36)76
PSČ 6050
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lajosmizse je město v Bács Kiskunské župě. Město se nahází 17 km jihovýchodně od Kecskemétu na Maďarské pustině na území mezi Dunajem a Tiszou, což je severní okraj župy Bács-Kiskun. Okrajem prochází železniční dráha z Budapešti do Kecskemétu. Okolí v části zachovává původní formu povrchu maďarské pustiny.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Základní modrá barva znaku má za úkol vyjádřit nekonečnost v času a prostoru. Modrá je barva transcendence což naznačuje že středověká osada Mizse už měla kamenný kostel. Zelená barva připomíná někdejší pastviny a pustiny. Roh který drží dva lvi je roh Jászú neboli roh Lehela (jeden z maďarských vůdců) a symbolizuje etnickou soudržnost obyvatel, ale i samostatnost Jászú, a vůli být svobodní. Dvě hvězdy zdůrazňují katolickou a reformátorskou (kalvinistickou) náboženskou obec. Vrcholek erbu je připomínka minulého tisíciletí, obzvláště hrdinských obětí dvou světových válek, koruna představuje soběstačnost a místní autonomii. V pěticípé koruně stojí lev z obrazu erbu, v pravé tlapě drží roh Jászú.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy dokazují, že tato oblast byla obydlena již v době bronzové. Archeologické nálezy z doby keltů, avarů a dobyvačných Maďarů potvrzuje, jak tato oblast s písčitými pastvinami a s menšími jezírky byla důležitá v době stěhování národů. Po útoku Tatarů v této oblasti se zde usídlili Kuni, kteří vytvořili osady: Mizse, Lajos a Bene. V této době se objevili první písemné zdroje (Mizseszék, Kunmizse a Lajosszállás (Lajosülése)). Nadvláda Turků se Kunům vyhýbala přes půl století. Znásobeně těžký dopad nadvlády a bouřlivé desetiletí válek malé osady nedokázaly přečkat. Nejprve se vylidní Bene, a pak v roce 1594 i Lajos a Mizse. Po vyštvání Turků, pustu vlastnil rod Habsburků. Ale uvědomělý národ Jasů a Kunů v roce 1745 dokázal jejich bývalou pustu odkoupit zpět. Od té doby až do roku 1876 Lajos, Mizse a půlka Benepuszty patřilo městu Jászberény. Nejdříve Jasztští zemědělci tyto majetky používaly jenom jako chaty na dovolené, letní zahrady a vhodné plochy pro pastvy. Město Jászberény využilo přítomnosti cestovatelů a nechalo zde postavit tři krčmy a jednu noclehárnu. Z noclehárny se stala s významná Földeákycká krčma, která před několika lety sloužila jako budova radnice. V roce 1877 se Lajos, Mizse a Bene spojili do jednoho celku a tak byla vytvořena osada Jász-Lajos-Mizseközség. Tato osada byla založena katolickými Jászsi, vedle kterých se usadili kalviničtí osadnici, kteří přicházely z krajů kolem Ceglédu, Nagykőröši a Kecskemétu po roce 1877. Přistěhovali se i menší skupiny z Dabase, Örkényu převážně obchodníci židovského původu a cikáni. Lajosmizse nemělo vrstvu šlechtického původu, ale i tak pomalu se vyvíjející systémy rozlehlých polí (Geréby, Mizsey, Bartal, Kláber, Tarnay, Ricsováry) dávalo mnoho pracovních míst a zaměstnávalo veliké množství lidí. V roce 1890 mělo město 7000 obyvatel bez obyvatel okolních statků.