Láska padá z nebe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Láska padá z nebe
herecké obsazení seriálu (zleva) Hjon Pin, Son Je-čin, Seo Ji-hye, Kim Jung-hyun
herecké obsazení seriálu (zleva) Hjon Pin, Son Je-čin, Seo Ji-hye, Kim Jung-hyun
Základní informace
Původní název사랑의 불시착
Sarangui bulsičchak
Žánryromantický
drama
komedie
Formátseriál
ScénářPark Ji-eun
RežieLee Jung-hyo
HrajíHjon Pin
Son Je-čin
Kim Jung-hyun
Seo Ji-hye
Země původuJižní KoreaJižní Korea Jižní Korea
Jazykkorejština
Počet řad1
Počet dílů16
Obvyklá délka70–111 min
Produkce a štáb
LokaceJižní Korea
Mongolsko
Švýcarsko
HudbaNam Hye-seung
Park Sang-hee
Produkční
společnost
Culture Depot Studio S
Premiérové vysílání
StaniceSBS
Netflix (mezinárodně)
Formát zvukuDolby Digital
Vysíláno14. prosince 2019 – 16. února 2020
Posloupnost
PředchozíMelting Me Softly
Oficiální webové stránky
Láska padá z nebe na ČSFD, Kinoboxu, SZ, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Láska padá z nebe (v korejském originále 사랑의 불시착, Sarangui bulsičchak) je jihokorejský dramatický televizní seriál režiséra Lee Jeong-hyo. V hlavních rolích se představili Hjon Pin, Son Je-čin, Kim Jung-hyun a Seo Ji-hye. Příběh vypráví o jihokorejské bohaté byznysmence, která náhodou havaruje v Severní Koreji. Seriál byl v Jižní Koreji vysílán televizí TVN v letech 2019–2020, celosvětovou mezinárodní distribuci zajistil Netflix. Jedná se o nejsledovanější dramatický seriál televize TVN a třetí nejsledovanější dramatický seriál v historii jihokorejských kabelových televizí.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Láska padá z nebe vypráví příběh dvou milenců, Jun Se-ri (Son Je-čin), jihokorejské bohaté byznysmenky a Ri Čong-hjeoka (Hjon Pin), člena severokorejské elity a kapitána v Severokorejských zvláštních vojenských silách.

Jun Se-ri vlastní v Jižní Koreji úspěšnou módní společnost. Když se Se-ri rozhodne osobně testovat jeden produkt při paraglidingu v Soulu, náhle se změní počasí a přistane až v korejském demilitarizovaném pásmu (na severokorejské straně). Zde se setká s kapitánem Ri Čong-hjeokem, který toto území střeží, a při pádu ze stromu mu doslova spadne do náruče. Ri Čong-hjeok se rozhodne ji pomoci a vymýšlí, jak by ji tajně, aby se nedostala do spárů místního režimu, dostal domů do Jižní Koreje. Při tom mu pomáhají čtyři členové jeho posádky. Postupem času se do sebe zamilují, a to i přes zjevný problém mezi jejich zeměmi.

I když by se dalo očekávat, že Se-riino zmizení bude v Jižní Koreji hlavní zprávou, její rodina tuto zprávu tutlá ze strachu, že to sníží cenu akcií rodinou ovládaného koncernu. Zejména její dva bratři, Se-čung a Se-hjung, z nichž každý tvrdí, že je právoplatným dědicem otcovy společnosti, si příliš nepřejí, aby se sestra vrátila. Těsně před Se-riiným zmizením jejich otec totiž oznámil, že Se-ri plánuje předat rodinný podnik, protože jeho synové jsou nekompetentní. Oba bratři jsou podporováni stejně ambiciózními manželkami Do Hje-Či (Hwang Woo-seul-hje) a Ko Sang-a (Jun Či-min).

Příběh Se-ri a Čong-hjeoka je také propojen s příběhy Seo Dan (Seo Či-hje) a Gu Seung-čuna (Kim Čung-hjun). Dan je krásná dcera bohaté majitelky severokorejského obchodního domu. Studuje na violoncello v Rusku, ale vrací se, aby se mohla provdat za Čong-hjeoka, se kterým má už 10 let domluvený sňatek. Když se vrací do Pchjongjangu, kříží jí cestu Gu Seung-čun. Gu Seung-čun, který byl dříve zasnoubený se Se-ri, uprchl do Severní Koreje (pod ochranou zkorumpovaných severokorejských důstojníků), aby unikl pronásledování Se-riina mladšího bratra Se-hjunga, pod jehož nekompetentním vedením zpronevěřil velké množství peněz. Ačkoli jejich počáteční setkání není příliš slibné, nakonec se do sebe zamilují.

Čong-hjeok se snaží dostat Se-ri domů. Brání jim ale Čo Čeol-gang (Oh Man-seok), ambiciozní důstojník státní bezpečnosti bažící po moci, který před několika lety zařídil vraždu Čong-hjeokova staršího bratra Ri Mu-hjeoka, který se pokusil odhalit jeho nezákonné jednání. Čong-hjeok tuší, že to nebyla obyčejná nehoda a je Čeol-gangovi na stopě, ten se snaží dostat k Se-ri, která se znenadání objevila po Čong-hjeokově boku jako jeho snoubenka a také tajná agentka dříve nasazená v Jižní Koreji, aby ji mohl využít proti Čong-hjeokovi. Příběh se nakonec přesune do Soulu, kde se zakončuje příběh všech postav.

Vznik seriálu[editovat | editovat zdroj]

Příběh seriálu Láska padá z nebe byl inspirován skutečnou událostí, která se stala jihokorejské herečce Čung Jang. [1] V září 2008 museli být Jang a tři další lidé zachráněni poté, co špatné počasí způsobilo, že se jejich rekreační loď dostala do tzv. námořní hranice mezi Severní a Jižní Koreou. [2] Park Či-eun, scenáristka dramatu, byla představena severokorejskému defektorovi, který se stal filmovým poradcem a spisovatelem, Kwaku Moon-wanemu, který se stal součástí dramatického tvůrčího týmu. [3] Kwak, který studoval filmovou režii v Pchjongjangu a byl také členem elitní bezpečnostní síly chránící Kimy, pomáhal při tvorbě dramatické zápletky a při konceptualizaci prostředí a scén zobrazující severokorejský život. [4]

Výrobní proces byl velice pečlivý, a to díky vztahu Jižní Koreje se Severní Koreou, kde se odehrává podstatná část příběhu. [5] Vyvarovali se také jmenování vůdců KLDR. Veškeré portréty Kimů byly v seriálu rozostřené. Také mobilní telefony použité v Severní Koreji byly autentické. A také severokorejské klopové odznaky používané členy obsazení, byly o třetinu menší než jejich skutečná velikost. [6] Spolupracovali také s vedením Severokorejců žijících v Jižní Koreji a výzkumem.

První čtení scénáře se konalo 31. července 2019 v Sangam-dongu v Soulu a natáčení v zámoří začalo koncem srpna 2019. [7] Severokorejské scény byly natočeny v Jižní Koreji a Mongolsku. Scény, které se odehrály ve Švýcarsku, byly natočeny právě tam.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Jun Se-ri (Son Je-čin)
  Bohatá dcera jihokorejského byznysmena, která si v rámci rodinných bojů o moc založila vlastní úspěšnou módní společnost. Od malička žila v přepychu. Má špatný vztah s nevlastní matkou, jelikož otec ji počal s milenkou. Má dva nevlastní bratry. Všechni tři sourozenci byli neustále nuceni spolu soupeřit o to kdo je lepší. Právě bratři jí také zařídili zásnuby s Gu Seung-čunem. Navzdory přepychu a bohatství je Se-ri sama, trpí nespavostí a má deprese. Před několika lety chtěla dokonce spáchat ve Švýcarsku sebevraždu. Její život nabere jiný směr při haváriji v Severní Koreji.
 • Ri Čong-hjeok (Hjon Pin)
  Kapitán v severokorejských zvláštních vojenských silách. Jeho rodina patří k severokorejské elitě, ale nikdy tohoto postavení nezneužívá. Měl staršího bratra Ri Mu-hjeoka, který zemřel za nejasných okolností při autonehodě. Od malička si přál hrát na klavír, proto v dospívání odjel studovat do Švýcarska. Studium však přerušil kvůli smrti svého bratra a nastoupil za něj do armády. Je zasnoubený se Seo Dan na přání své rodiny (domluvený sňatek z finančních důvodů). Je zásadový, tichý, čestný, ale také trochu nejistý když jde o ženy. Snaží se také potajmu vyšetřovat smrt svého bratra, která ho neustále tíží. Jeho "poklidný" život se změní, když při hlídce narazí na Se-ri.
 • Seo Dan (Seo Či-hje)
  Její matka je bohatou majitelkou obchodního domu v Pchjongjangu. Právě díky jejich značnému bohatství její matka domluvila sňatek s Ri Čong-hjeokovými rodiči. Sňatek byl odložen po smrti Čong-hjeokova bratra. Nyní se vrací z Ruska, kde studovala hru na violoncello, aby se mohla svatba po 10 letech konečně uskutečnit.
 • Gu Seung-čun / Alberto Ku (Kim Čung-hjun)
  Jihokorejský byznysmen, který má mimo jiné i britské občanství. Spolupracuje s mladším bratrem Se-ri, který jim kdysi dohodnul sňatek. Jun Se-ri tušila, že si ji Seung-jun chce vzít s postranními úmysly a tak zasnoubení zrušila. Později Seung-čun zpronevěří jejímu mladšímu bratrovi značný obnos peněz. Ze strachu utíká do Severní Koreje, kde si koupil pohodlný život.
 • Čo Čeol-gang (Oh Man-seok)
  Severokorejský vysoký důstojník státní bezpečnosti. V dětství mu oba rodiče zemřeli, žil na ulici. Ze všeho nejvíc touží po moci a tak kšeftuje s čím se dá a zavazuje si vlivné lidi. Vše se málem provalí, když na něj přijde Ri Mu-hjeok a tak ho nechá zabít. Ri Čong-hjeok se mu také snaží dostat na kobylku a když se ve vesnici objeví vedle Čong-hjeoka neznámá žena o které tvrdí, že je jeho snoubenka a také tajná agentka nasazená v Jižní Koreji, ucítí šanci jak jeho rodinu zničit. Mimo jiné pomáhá za značný vysoký obnos s ukrýváním Gu Seung-čunovi.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Pjo Či-su (Yang Kyung-won) - Štábní rotmistr sloužící pod kapitánem Ri Čong-hjeokem.
 • Kim Ču-muk (Yoo Su-bin) - Rotmistr sloužící pod kapitánem Ri Čong-hjeokem.
 • Pak Kwang-beom (Lee Shin-young) - Nadporučík sloužící pod kapitánem Ri Čong-hjeokem.
 • Geum Eun-dong (Tang Joon-sang) - Svobodník sloužící pod kapitánem Ri Čong-hjeokem.
 • Jeong Man-bok (Kim Young-min) - Odposlouchávač sloužící pod vedením Čo Čeol-gangem.
 • Go Myeong-eun (Jang Hye-jin) - Úspěšná majitelka obchodního domu v Pchjongjangu a matka Seo Dan.
 • Go Myeong-sok (Park Myung-hoon) - Vysoce postavený severokorejský důstojník.
 • Ri Čung-rjeol (Jun Gook-hwan) - Otec Ri Čong-hjeoka a ředitel Generálního politického úřadu a vícemaršál Korejské lidové armády.
 • Yoon Jeung-pyeong (Nam Kyung-eup) - Otec Se-ri a bohatý vlastník úspěšného konglomerátu Queen's Group v Jižní Koreji.
 • Han Jeong-yeon (Bang Eun-jin) - Nevlastní matka Se-ri.
 • Yoon Se-hyung (Park Hyung-soo) - Se-riin nevlastní ambiciozní mladší bratr.
 • Na Wol-sook (Kim Sun-young) - Obyvatelka severokorejské vesnice.

Cameo[editovat | editovat zdroj]

Seriál se pyšní hned několika tzv. cameo rolemi. To nejzajímavější ztvárnil v 10. epizodě herec Kim Su-hjon, který se po letech vrátil do své role Won Ryu-hwana z filmu Secretly, Greatly.

Následuje výčet dalších:

Soundtrack[editovat | editovat zdroj]

CD 1
Pořadí NázevHudbaTextautor Délka
1. But It's Destiny (우연인 듯 운명)  Jung Gu-hyunJung Gu-hyun10cm 3:51
2. Flower  Nam Hye-seung, Surf GreenNam Hye-seung, Park Jin-hoYoon Mi-rae 4:12
3. Sunset (노을)  Park Woo-sangPark Woo-sangDavichi 3:37
4. Here I Am Again (다시 난, 여기)  Nam Hye-seung, Surf GreenNam Hye-seung, Surf GreenBaek Ye-rin 3:55
5. Someday (어떤 날엔)  1601Kim Ho-kyungKim Jae-hwan 4:20
6. Sigriswil (Crash Landing on You Title Full Version)  Kim Kyung-hee, Nam Hye-seung, Park Sang-heeKim Kyung-hee, Nam Hye-seungKim Kyung-hee 3:42
7. Spring in My Hometown (고향의 봄)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   4:47
8. The Wind of the Day (그날의 바람)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   4:58
9. The Song for My Brother (형을 위한 노래)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   4:21
10. My Companion (나의 동무여)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   5:15
11. Like a Wild Flower (들꽃처럼)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   4:35
12. Time of Jeong-Hyeok for Se-ri (세리를 향한 정혁의 시간)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   1:48
13. Moments We Walked Together (함께 걷던 순간)  Nam Hye-seung, Go Eun-jung   2:34
14. Se-ri's Choice (세리스 쵸이스)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   1:55
Celková délka:
53:45
CD 2
Pořadí NázevHudbaTextautor Délka
1. Photo of My Mind (내 마음의 사진)  Nam Hye-seung, Surf GreenNam Hye-seung, Kim Kyung-heeSong Ga-in 4:34
2. The Hill of Yearning (그리움의 언덕)  Nam Hye-seung, Kim Kyung-heeNam Hye-seung, Kim Kyung-heeApril 2 3:55
3. All of My Days (나의 모든 날)  Nam Hye-seung, B.a.BNam Hye-seung, B.a.BSejeong (Gugudan) 3:58
4. Like You (좋다)  Lee GeonLee Geon, Choi Eun-hyeSo Soo-bin, Sohee (Nature) 3:39
5. Let Us Go (둘만의 세상으로 가)  Dong Woo-seok, Yoo Jung-hyun, JayinsDong Woo-seokCrush 3:42
6. Give You My Heart (마음을 드려요)  Nam Hye-seung, Park Jin-hoNam Hye-seung, Park Jin-hoIU 4:41
7. Yeong-ae and Villagers (영애동지와 마을 사람들)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   3:14
8. Chi-soo and Se-ri (치수와 세리)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   3:14
9. The Song for My Brother (형을 위한 노래; orchestral ver.)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   4:35
10. Seo Dan (단이)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   0:52
11. Same Sky, Different World (같은 하늘, 다른 세상)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   3:18
12. Picnic (소풍)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   3:12
13. The Season of Us (너와 나의 그 계절)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   3:47
14. When That Day Comes (그날이 오면)  Nam Hye-seung, Park Sang-hee   4:22
15. Sigriswil (Opening Title Version)  Kim Kyung-hee, Nam Hye-seung, Park Sang-heeKim Kyung-hee, Nam Hye-seungKim Kyung-hee 0:42
Celková délka:
51:27


Vyobrazení Severní Koreje[editovat | editovat zdroj]

Seriál obdržel chválu za vyobrazení každodenního života v Severní Koreji. Tvůrci mysleli i na po používaný akcent a používaná slova (severokorejština se od jihokorejštiny liší). [8][9] Seriál také obdržel kladné recenze od severokorejských defektorů. [10][11] Jak již bylo zmíněno, severokorejský defektor, který sloužil s velitelem nejvyšší stráže (který chrání vládnoucí Kimovu rodinu), pracoval jako poradce a poskytoval tvůrcům podrobnosti o životě v Severní Koreji i severokorejské vládní strany, které zvýšily důvěryhodnost pořadu. [12] Jedna z komparzistek (která hrála severokorejskou vesničanku), která je spisovatelka a herečka ze Severní Koreje, uvedla, že se cítila jako by byla v severokorejské vesnici ve skutečnosti. [13]

Yun Suk-jin, profesor na Čungnamské národní univerzitě, také poznamenal, že seriál změnil zažité stereotypy o Severní Koreji a mimo jiné ukázal, že je to také místo, kde žijí lidé. [14] Sarah A. Son, přednášející korejských studií na Sheffieldské univerzitě také souhlasí s tím, že Láska padá z nebe reaguje na „sociokulturní propast“ mezi severem a jihem, kterou akademici uvádí jako jednu z největších překážek budoucího sjednocení. Sarah také tvrdí, že podkopání zažitých stereotypů, i když s jistou dávkou kreativity, pravděpodobně humanizuje sever způsobem, který v rámci mezikorejských dialogů v posledních letech dosud neproběhl. Seriál také přibližuje bolest nad rozdělením současné generaci Korejců, kteří na rozdíl od svých prarodičů nepamatují, jaké to bylo být jedním národem. [15] Joanna Elfving-Hwang, docentka korejských studií ze Západoaustralské univerzity, souhlasí s tím, že Severní Korea má sklon se v naší fantazii zhmotňovat jen jako zlo. Myslíme na jaderné zbraně a porušování lidských práv. Toto drama se odvážilo myslet na severokorejské lidi odlišně a reprezentovat je jako lidi a také Korejce. [16] Steve Hung Lok-wai, korejský odborník na záležitosti z Čínské univerzity v Hongkongu uvádí, že se drama zdrželo zobrazení větších politických otázek a že je tím pádem chytré, jelikož se vyhnulo veškerým tabu, ale zároveň byl seriál dostatečně uvěřitelným, tak aby to lidi přimělo přemýšlet o těchto politických problémech. [17] John Delury, profesor na Yonsei univerzitě, ocenil seriál za rozhodnutí vykreslit paralely mezi mocnými rodinami na jihu i na severu a humanizovat Severní Korejce za generické stereotypy. [18]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Drama bylo nominováno hned v 7 kategoriích na 56. udílení prestižních cen Baeksang Arts Awards. [19] Cenu za nejlepší televizní vedlejší herečku získala Kim Sun-young, která v seriálu ztvárnila postavu Na Wol-suk. Cenu popularity si pak odnesli Hjon Pin a Son Je-čin. Cenu za módní ikonu si odnesla Seo Či-hje.[20]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crash Landing on You na anglické Wikipedii.

 1. Dostupné online. 
 2. Dostupné online. 
 3. Dostupné online. 
 4. Dostupné online. 
 5. Dostupné online. 
 6. Dostupné online. 
 7. Dostupné online. 
 8. Cross-border love story 'Crash Landing on You' crashes South Korea TV ratings [online]. The Straits Times, February 16, 2020 [cit. 2020-02-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. KIM, Minn Joo. Amid lockdown binge watching, U.S. viewers savor story that puts a human face on North Korea [online]. The Washington Post, 2020-04-18 [cit. 2020-04-21]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. PARK, Juwon. Cross-border South Korean drama overcomes political risks [online]. February 21, 2020 [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. Crash Landing on You: The defector who brought North-South Korean romance to life [online]. February 22, 2020 [cit. 2020-02-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. KIM, Subin. Crash Landing on You: The defector who brought North-South Korean romance to life. BBC News World Asia. 22 February 2020. Dostupné online [cit. 23 March 2020]. (English) 
 13. Cross-border love story 'Crash Landing on You' crashes South Korea TV ratings [online]. The Straits Times, February 16, 2020 [cit. 2020-02-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. Cross-border love story 'Crash Landing on You' crashes South Korea TV ratings [online]. The Straits Times, February 16, 2020 [cit. 2020-02-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. SON, Sarah A. Crash Landing on You: Korean drama crosses the north-south divide [online]. February 25, 2020 [cit. 2020-02-28]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. NG, Naomi. Crash Landing on You wins over Hong Kong, Taiwan fans by being more than the usual K-drama love story [online]. South China Morning Post, 2020-03-08 [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 17. NG, Naomi. Crash Landing on You wins over Hong Kong, Taiwan fans by being more than the usual K-drama love story [online]. South China Morning Post, 2020-03-08 [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 18. KIM, Jeongmin. Crash Landing on You: the inter-Korean love story touching a chord in the South [online]. NK News, 2020-03-16 [cit. 2020-03-16]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. Baeksang Arts Awards Announces Nominees And Plans To Proceed Without An Audience. web.archive.org [online]. 2020-05-10 [cit. 2020-05-19]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-05-10. 
 20. 제56회 백상예술대상. www.baeksangawards.co.kr [online]. [cit. 2020-06-16]. Dostupné online. (korejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]