Přeskočit na obsah

Kurilsk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kurilsk
Курильск
Kurilsk – znak
znak
Kurilsk – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška17[1]  m n. m.
Časové pásmoUTC+11[2]
StátRuskoRusko Rusko
Federální okruhDálněvýchodní
OblastSachalinská
Kurilsk na mapě
Sachalinská oblast na mapě Ruska
Kurilsk
Kurilsk
Město na mapě Sachalinské oblasti
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha3 km²
Počet obyvatel2 537 (2023 )
Hustota zalidnění845,7 obyv./km²
Etnické složeníRusové 83,2 %
Ukrajinci 9,2 %
Tataři 1,5 %
Správa
Statusměsto
StarostaVadim Rokotov
Vznik18. století
Oficiální webкурильск-адм.рф
Telefonní předvolba(+7)42454
PSČ694530
Označení vozidel65
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurilsk (rusky Курильск; japonsky 紗那村, Šana-mura) je správním střediskem oblasti Kurilského distriktu. Leží na ostrově Iturup a žije v něm 2 537 obyvatel a je tak jedním z nejmenších ruských měst.

Několik kilometrů od města se u osady Reidovo nachází přístav, letiště Burevestnik leží 56 km daleko, ze kterého je pravidelné letecké spojení s Južno-Sachalinskem.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město leží na ostrově Iturup břehu Kurilského zálivu u ústí řeky Kurilky. Okolí města tvoří kopce porostlé lesem, nedaleko se nachází jezero Lebedinoje. Několik kilometrů od Kurilsku se nachází námořní přístav (ve vesnici Kitovoj) a rybářský přístav ve vesnici Reidovo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Osada Sjana (rusky: Сяна) byla založena na konci 18. století ruskými objeviteli na místě domorodé ainské osady Šana, což doslovně přeloženo z ainuištiny znamená "velká vesnice na dolním toku řeky".

Ruská osada byla v roce 1800 bez vyhlášení války obsazena japonskými jednotkami.

18. května 1807 se u pobřeží Iturupu objevila ruská třístěžňová loď Juno pod velením Nikolaje Alexandroviče Chvostova a zaútočila na osadu, kterou před sedmi lety Japonci sebrali Rusům. Obchody byly vypleněny a celá osada Šana (jak ji přejmenovali Japonci) pak byla Rusy vypálena.

Napětí mezi ruskými a japonskými kolonisty vedlo k uzavření Šimodské smlouvy, která v roce 1855 dala jižní část Kuril, včetně Iturupu, pod japonskou svrchovanost.

Pod japonskou svrchovaností Šana zůstala až do konce druhé světové války. Šana byla hlavním správním střediskem celého Iturupu. Když v srpnu 1945 město obsadila Rudá armáda, žilo tam tisíc obyvatel. Ostrov byl anektován SSSR, což Japonsko nikdy neuznalo, a japonské obyvatelstvo bylo vystěhováno do Japonska. V roce 1947 v rámci kampaně za odstranění japonských jmen byla osada Šana přejmenována na Kurilsk a byla povýšena na město.[3]

Klima[editovat | editovat zdroj]

Léto bývá mírné a oblačné. V tomto období hrozí městu tajfuny.

Hospodářství[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako jinde na ostrovech tvoří hlavní zdroj obživy rybářský průmysl. Přístavy se nalézají několik kilometrů od Kurilsku, poblíž osad Kitovij a Reidovo. Na ostrově existuje silniční síť spojující obydlená místa. Ke spojení se zbytkem světa slouží lodní spojení s Korsakovem a Južno-Kurilskem, letecké spojení existuje s Južno-Sachalinskem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Global Gazetteer [online]. Falling Rain Genomics, Inc., 2010 [cit. 2012-05-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ruský federální zákon 107-ФЗ Moskva: Правительство Российской Федерации, 2011-06-03, rev. 2016-05-04 [cit. 2016-05-08]. (rusky) 
  3. Народная энциклопедия "Мой город". Курильск (Сахалинская область). www.mojgorod.ru [online]. [cit. 2021-01-27]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]