Kraví hora (Novohradské hory)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kraví hora
Kraví hora, tyčící se nad Hojnou Vodou
Kraví hora, tyčící se nad Hojnou Vodou

Vrchol962 m n. m.
Prominence144 m ↓ Hojná Voda
Izolace1,8 km → Vysoká[1]
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Novohradských hor
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříNovohradské hory / Pohořská hornatina / Žofínská hornatina
Souřadnice
Kraví hora
Kraví hora
Horninažula, granodiorit
PovodíČerná, Stropnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kraví hora (německy: Kühberg) je vrchol o nadmořské výšce 962 m v České republice, ležící v Novohradských horách. Je třetím nejvyšším vrcholem okresu České Budějovice. Od sousední Vysoké (1034 m) na jihovýchodě a Kuní hory (925 m) na jihozápadě je oddělena výraznými sedly.

Jedná se o zalesněnou horu, jednu z dominant severní části pohoří, z dálky viditelnou dominantou severovýchodního svahu je vesnice Dobrá Voda s poutním kostelem. Převažující dřevinou je smrk ztepilý. Na vrcholu a nedaleko od něj se nachází četné žulové skalní útvary, z nichž vyniká útvar zvaný Napoleonova hlava.

Geologická charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Kraví hora má klenbovitý tvar výrazně se zvedající nad severovýchodním zlomovým svahem Novohradských hor. Vyskytuje se na ní řada různých forem mrazového zvětrávání a odnosu, které byly intenzivní v chladných obdobích pleistocénu a v menší míře pokračují i v současnosti. Vlastní vrchol Kraví hory tvoří rozsáhlá skalní hradba se stěnami vysokými až 10 m. Má podobu dvou rovnoběžných skalních hřbítků oddělených širokou mrazovou jizvou. Skalní hradba a izolované skály pokračují i na severním svahu.[2] Na jihu a jihovýchodě má Kraví hora strukturní exfoliační svahy – z exfoliační klenby se vlivem odlehčení odlučují zhruba 1 m mocné, cibulovitě prohnuté slupky granodioritu, které se dále rozpadají, klouzají po svahu a vytvářejí kamenná moře nebo balvanové proudy a na úpatí suťovou haldu.[3] Na jihovýchodním svahu jsou rovněž četné skalní stěny – mrazové sruby s nakupenými hranáči při úpatí či mrazové srázy (nižší skalní stupně, překryté úlomky horniny). Nad protáhlou sníženinou pod vrcholem Kraví hory vyčnívá nápadná hřibovitá skála zvaná Napoleonova hlava[2] o výšce zhruba 10 m.[4]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna na vrcholu Kraví hory

Nejsnadnější přístup na vrchol je z obce Hojná Voda po zelené turistické značce (1,1 km)[5] nebo z Dobré Vody po červené značce.

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Kraví hora (rozhledna).

Nedaleko od vrcholu stojí bývalá vojenská hláska, která od roku 2001 slouží jako telekomunikační stožár i jako rozhledna s výhledy na Novohradsko, Třeboňskou pánev, Šumavu, Polušku, Kleť, Slepičí hory s Kohoutem a na Českomoravskou vrchovinu.[6] U paty rozhledny je jednoduchý turistický přístřešek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b Geologické lokality - Kraví hora
  3. DEMEK, Jaromír, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. S. 298. 
  4. KOBLASA, Pavel. Místopis Novohradských hor. České Budějovice: Historicko-vlastivědný spolek v Č. Budějovicích, 2001. 56 s. S. 46 – 48. 
  5. CUKR, Jiří. Novohradské hory. České Budějovice: Bohumír Němec - Veduta, 2008. ISBN 978-80-86829-45-6. Kapitola 3. Horní Stropnice a okolí, s. 55. 
  6. POHORECKÝ, Vladimír. Po stopách triangulačních věží a další turistické zajímavosti Čech a Moravy. Praha: Libri, 2005. ISBN 80-7277-233-3. S. 73. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]