Krameria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Krameria

Krameria grayi
Krameria grayi
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: kacibotvaré (Zygophyllales)
Čeleď: Krameriaceae
Rod: Krameria
Krameria grayi
Krameria erecta

Krameria je jediný rod čeledi Krameriaceae z řádu kacibotvaré (Zygophyllales) vyšších dvouděložných rostlin.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Keře, méně často byliny se střídavými celokrajnými jednoduchými nebo výjimečně trojlistými (Crameria cytisoides) složenými listy bez palistů. Květy jsou nápadné, oboupohlavné, souměrné, jednotlivé úžlabní nebo v hroznech či otevřených latách. Květy jsou otočené spodní stranou nahoru (resupinátní). Kalich a koruna v počtu 5 (vzácně 4) lístků. Kalich je volný, barevný, petaloidní, korunní lístky volné nebo částečně srostlé. Tyčinky nejčastěji 4 (3 až 5), volné nebo srůstající, nepřirostlé ke koruně, nestejné. Gyneceum je svrchní synkarpní pseudomonomerní ze 2 plodolistů srůstajících v jedinou komůrku. Plodem je nažka. Semena jsou bez endospermu.

Všechny druhy rodu Krameria jsou poloparazité pronikající haustorii do kořenů hostitelských rostlin. Semenáčky se dvěma velkými dělohami nemají kořenové vlášení a nejsou bez hostitele schopny čerpat vodu z půdy.

Rod obsahuje asi 18 druhů a je rozšířen v Americe od jihovýchodních a jižních USA přes Střední Ameriku a Karibské ostrovy po Brazílii a Argentinu. Centrum druhové diversity je v Mexiku.

Charakteristických stanovištěm jsou spíše sušší oblasti - savany a polopouště.

Všechny druhy jsou opylovány samotářskými včelami rodu Centris. Květy neprodukují žádný nektar, včely je navštěvují kvůli oleji produkovanému žlaznatými korunními lístky. Semena mají často dlouhé štětiny se zpětnými háčky a jsou šířena zvířaty.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Cronquist řadil čeleď Krameriaceae do řádu vítodotvaré (Polygalales).

Molekulární analýzy prokázaly příbuznost s čeledí kacibovité (Zygophyllaceae). V systému APG I byla čeleď Krameriaceae stejně jako Zygophyllaceae ponechána nezařazená do řádu v rámci větve dvouděložných nazývané Rosids. V systému APG II z roku 2003 je vřazena do čeledi Zygophyllaceae v rámci větve dvouděložných nazývané Eurosids I. V aktualizované verzi systému APG II, dostupné na stránkách Angiosperm Phylogeny, je společně s čeledí Zygophyllaceae vřazena do řádu kacibotvaré (Zygophyllales).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Původní obyvatelé Severní i Jižní Ameriky používali kořeny Krameria k zastavení krvácení a jako zdroj barviva. Kořeny Krameria pauciflora jsou používány v Mexiku při zažívacích potížích, druh Krameria triandra je v Andách používán jako astringens a k udržování chrupu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0-691-11694-6.
  • Berry P.E. et al. Flora of the Venezuelan Guayana (vol. IX). Timber Press, 1995.
  • Valíček P. et al. Užitkové rostliny tropů a subtropů. 2. vyd. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]