Přeskočit na obsah

Krásnoočko velkokvěté

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKrásnoočko velkokvěté
alternativní popis obrázku chybí
Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleďhvězdnicovité (Asteraceae)
PodčeleďAsteroideae
Rodkrásnoočko (Coreopsis)
Binomické jméno
Coreopsis grandiflora
Hogg ex Sweet, 1826
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rostlina před květem

Krásnoočko velkokvěté (Coreopsis grandiflora) je vytrvalá, nevysoká, zlatožlutě kvetoucí květina pěstovaná jako okrasná rostlina. Pochází z travnatých plání východu a jihu Spojených států amerických a jihovýchodu Kanady. Je rozšířena i po Evropě, v České republice byla ve volné přírodě nalezena v roce 1962, dostala se tam pravděpodobně únikem ze zahrad.[1][2][3]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Hemikryptofyt rostoucí na písčitých loukách, stanovištích narušovaných lidskou činností, podél silnic i okolo lidských sídel. Preferuje slunné a dobře odvodněné stanoviště, dobře snáší sucho a špatně dlouhodobé přemokření. Vyskytuje se v rozmezí od mořského pobřeží do nadmořské výšky 1500 m. Rostliny raší v dubnu a kvetou od června do srpna. Ploidie druhu je 2n = 26.[1][4][5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Trsnatá trvalka s nevětvenými, hladkými a pevnými lodyhami vysokými 40 až 60 cm vyrůstající z větveného oddenku. Přízemní listyřapíky jsou až 6 cm dlouhé a 2 cm široké. Lodyžní listy dlouhé téměř 8 cm jsou přisedlé, podlouhlé, laločnatě zpeřené se třemi až pěti kopinatými, nepravidelnými lístky, z nichž koncové jsou největší. Horní listy občas bývají podlouhlé bez laloků.

Na vrcholu lodyhy vyrůstá na neolistěné stopce 6 až 8 cm velký úbor žlutých kvítků. Ve středu disku velkého asi 4 cm jsou žluté, trubkovité kvítky; po jeho obvodě vyrůstají kvítky se žlutou, asi 2,5 cm ligulu s pěti zářezy na konci. Listeny zákrovu jsou vejčité, zašpičatělé, 8 mm dlouhé. Květy jsou hmyzosnubné.

Plody jsou tmavě hnědé, 3 mm velké, zakulacené nažky s blanitými křidélky. Rostliny se přirozeně rozšiřují rozrůstáním oddenků a semeny, uměle je lze množit rozdělováním starších trsů nebo plytkým výsevem semen, obojí je vhodné provést brzy na jaře.[4][5][6]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Krásnoočko velkokvěté je středně vytrvalá bylina, u které byly vyšlechtěny mnohé kultivary lišící se výškou lodyhy, dobou rozkvětu a typem květního úboru, které mohou být jednoduché, poloplné nebo i plné, odlišují se též odstínem žluté barvy nebo skvrnami. Používají se na volné, nezastíněné trvalkové záhony, nižší odrůdy do skalek a jsou také vhodné k řezu. Odstraněním odkvetlých úborů se podpoří tvorba dalších. Pro zachování bohatého kvetení se doporučuje rozdělovat trsy co tři roky. Květiny jsou s oblibou spásány býložravými zvířaty, od zajíců přes srnčí po skot.[1][4][5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KUŤKOVÁ, Tatiana. Coreopsis grandiflora [online]. Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity, Lednice [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. 
  2. PYŠEK, Petr; DANIHELKA, Jiří; SÁDLO, Jiří et al. Catalogue of alien plants of the Czech Republic (2nd edition). S. 155–255. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 18.11.2017]. Roč. 84, čís. 2, s. 155–255. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
  3. HASSLER, Markus. Catalogue of Life: Coreopsis grandiflora [online]. Naturalis biodiverzity Center, Leiden, NL, rev. 2017 [cit. 2017-11-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-31. (anglicky) 
  4. a b c Plant Finder: Coreopsis grandiflora [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO, USA [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b c Prairie Wildflowers of Illinois: Coreopsis grandiflora [online]. Illinois Wildflowers, John Hilty, USA [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. STROTHER, John L. Flora of North America: Coreopsis grandiflora [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2017-11-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]