Královice (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tvrz Královice
Prague Kralovice Tower.jpg
Základní informace
Sloh gotický, renesanční
Výstavba 14. století
Přestavba 1562, 19. století, 20. století
Poloha
Adresa Královice, ČeskoČesko Česko
Ulice K Markétě
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 41278/1-2002 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královice je jméno tvrze ve stejnojmenné pražské čtvrti. Jedná se o renesanční tvrz se středověkým gotickým jádrem, s níž sousedí dvorec hospodářských budov.[1] Ze starobylé tvrze dnes zbývá především dvacet metrů vysoká věž o půdorysu 10,5 x 10,5m, která stojí v západní části areálu rozpadlého hospodářského dvora, vybudovaného v 19. století. Věž je nepřístupná. Areál tvrze s hospodářským dvorem je ve vlastnictví společnosti s ručením omezeným Nové Královice, která je od roku 2013 dceřinou společností JMM Capital a která prezentuje svůj záměr přestavby tohoto území v rámci developerského projektu.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Královická tvrz na rytině F. A. Hebera z roku 1846

Třípatrová tvrz vznikla v Královicích pravděpodobně ve druhé polovině 14. století. První písemná zmínka o tvrzi je z roku 1388, kdy ji její majitel Pešík z Komárova prodal spolu s dvorcem Janu ze Sušice.[1] V roce 1431 na tvrzi zřejmě sídlil Václav z Královic, o deset let později Jan Chyba z Chlumu. Jeden z pozdějších majitelů, Mikuláš Skalský z Dubu, podle letopočtu na jižní straně věže v roce 1562 sgrafitově vyzdobil fasádu věže a přistavěl vřetenové schodiště. Majitelům Janu Jindřichu Rozenhajnovi z Janovic a jeho manželce Elišce byla tvrz a jiný majetek za pro účast na stavovském povstání zkonfiskována.

Od 20. let 17. století tvrz sloužila pouze pro zajištění provozu poplužního dvora. Po roce 1945 nebyla využívána. V 70. letech 20. století existoval projekt na záchranu a rekonstrukci tvrze (měla sloužit muzejním účelům). Jeden z posledních majitelů, Výzkumný ústav živočišné výroby ČSAV, provedl opravné práce, ale zároveň došlo ke zboření renesančního přístavku u severního průčelí. Stále [kdy?]se uvažuje o možnostech jejího budoucího využití.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Památkový katalog: Tvrz [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2020-09-12]. Dostupné online. 
  2. Rezidenční bydlení v historickém jádru pražských Královic [online]. Nové Královice s. r. o. [cit. 2020-09-12]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOLEC, František aj. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 44-45.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl patnáctý, [Kouřimsko, Vltavsko, J.-z. Boleslavsko]. 2., nezm. vyd. V Praze: Šolc a Šimáček, 1927, [i.e. 1938]. 340 s. Digitalizovaný titul. S. 203-204. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]