Točité schodiště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Točité schodiště.

Točité schodiště je schodiště ve tvaru šroubovice. Schody přitom mohou být upevněny buď na středovém sloupu, na vnějších stěnách, nebo jak uprostřed, tak na vnější straně. U veřejných staveb s velkým provozem, například rozhleden, se lze setkat s dvojicí schodišť tvořících dvoušroubovici, kde je každé ze schodišť určeno pro jeden směr chůze. Příkladem takové stavby je Petřínská rozhledna.

Točitá schodiště jsou stavěna z různých materiálů. V historických stavbách bývají kamenná, v moderních stavbách je častý ocelový nosný základ a jednotlivé schody ze dřeva v případě vnitřních schodišť, nebo celokovové schodiště v případě venkovních schodišť čelících povětrnostním vlivům.

Vřetenové schodiště je montované schodiště, které má ve své ose nosný sloup. Stupně mohou být oboustranně vetknuté na vnitřní straně do vřetenové zdi a na vnější straně jsou volné. Toto schodiště se používá nejčastěji tam, kde je v místnosti málo místa ve schodišťovém prostoru. Umístěny jsou nejčastěji ve volném prostoru.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Václav Hájek a kolektiv: Pozemní stavitelství II pro 2. ročník SPŠ stavebních, Sobotáles, Praha 1999, ISBN 80-85920-59-X

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]