Kozlovský kopec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kozlovský kopec
Kozlovský kopec
Rozhledna Kozlovský kopec

Vrchol601 m n. m.
Prominence18 m ↓
Izolace2,3 km → Nad Zlatou studánkou
SeznamyHory Svitavské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříSvitavská pahorkatina / Českotřebovská vrchovina / Kozlovský hřbet / Semanínský hřbet
Souřadnice
Kozlovský kopec
Kozlovský kopec
Horninaspongilit, slínovec
PovodíTřebovka / Loučná
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kozlovský kopec (601 m n. m.) je vrch v okrese Ústí nad OrlicíPardubickém kraji. Leží asi 1 km východně od vsi Kozlov (část města Česká Třebová) na jejím katastrálním území.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to výrazná plochá kuesta (s čelem na VSV) potštejnské antiklinály (místo vyklenutí) ze spongilitů a slínovců středního turonu. Vrch je převážně zalesněný smrkovými porosty.[1]

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Geomorfologicky vrch náleží do celku Svitavská pahorkatina, podcelku Českotřebovská vrchovina, okrsku Kozlovský hřbet a podokrsku Semanínský hřbet.[2]

Rozhledna a turistika[editovat | editovat zdroj]

Na vrcholu stojí od roku 2001 kovová 55 m vysoká vysílací věž a zároveň rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 33 m, která umožňuje za dobrého počasí výhled na Krkonoše, Jeseníky i Žďárské vrchy. Poblíž ní se nachází turistická chata Maxe Švabinského z roku 1933, nabízející občerstvení a ubytování.

Vrchol je častým výletním místem lidí z okolí. V zimě jsou při dostatečné sněhové pokrývce po okolních loukách udržovány lyžařské stopy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6.