Kostřín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kostrzyn nad Odrą)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostřín
Kostrzyn nad Odrą
KostrzynNadOdra 09-2017 img2.jpg
Kostřín – znak
znak
Kostřín – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo SEČ/SELČ
Stát PolskoPolsko Polsko
vojvodství Lubušské
okres Gorzów
Kostřín
Kostřín
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 46,17 km²
Počet obyvatel 17 674 (2008)
Hustota zalidnění 382,8 obyv./km²
Správa
Starosta Andrzej Kunt
Vznik 13. století
Oficiální web www.kostrzyn.pl
Adresa obecního úřadu ul. Kopernika 1
66-470 Kostrzyn n. O.
Telefonní předvolba +48 95
PSČ 66-470
Označení vozidel FGW
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostřín[1] (polsky Kostrzyn nad Odrą, německy Küstrin) je město na soutoku Odry a Warty v polském Lubušském vojvodství. Je zde silniční a železniční přechod do Německa. Do roku 2003 užívalo město pouze název Kostryn, přídomek nad Odrou přijalo, aby se odlišilo od mnohem menšího Kostrzyna.

Město bylo na místě staršího polského osídlení založeno ve 13. století, kdy se území tzv. Nové Marky stalo součástí Braniborska. Kolem roku 1300 dostali jeho obyvatelé magdeburské městské právo. Od 16. století je v Kostříně budován zámek jako jedno z hohenzollernských sídel a zesilováno městské opevnění. Za třicetileté války přebudovali Švédové město v pevnost, která je dále posilována v průběhu 18. století. Spojením Braniborska a Východního Pruska roste význam Kostřína, který leží na cestě mezi nimi. V 19. století je v trase přes Kostřín vybudována železnice, která spojila Berlín a Královec (tzv. Preußische Ostbahn – Kostřína dosáhla 1857, přímé spojení dokončeno 1866). Od roku 1875, kdy byla vystavěna železnice z Vratislavi do Štětína, se město stalo významnou železniční křižovatkou (nádraží bylo v Novém Městě.)

Od ledna do dubna 1945 bylo město hájeno nacistickým Wehrmachtem jako poslední opěrný bod před hlavním úderem Rudé armády na Berlín. Přitom bylo Staré Město nacházející se mezi Odrou a Wartou zcela zničeno. Po válce se Odra stala novou hranicí mezi Polskem a pozdějším východním Německem. Jádrem nového polského města se stalo Nové Město na pravém břehu Warty kolem nádraží. Staré Město nebylo obnoveno, je lidově nazýváno „Pompeje“. Bývalé předměstí Küstrin-Kietz na levém břehu Odry zůstalo součástí Německa, vyvíjelo se jako samostatná obec (neměla titul města). Od roku 1998 tvoří spolu s dalšími osadami obec Küstriner Vorland.

Hudební festival Przystanek Woodstock[editovat | editovat zdroj]

Každoročně uprostřed letních prázdnin se Kostrzyn stává dějištěm jednoho z největších open-air hudebních festivalů Przystanek Woodstock.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd.. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, tisk. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 73, 109. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]