Kostolné

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostolné
Evangelický kostel
Evangelický kostel
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška219 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrenčínský
OkresMyjava
Tradiční regionKopanice
Kostolné
Kostolné
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10,1 km²
Počet obyvatel604 (2017)[1]
Hustota zalidnění59,7 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaMiroslav Cibulka
Vznik1392 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.obeckostolne.estranky.sk
Telefonní předvolba032
PSČ916 13
Označení vozidelMY
NUTS506141
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostolné (maďarsky Nagyegyházas) je obec na západě Slovenska v okrese Myjava. Žije zde 604[1] obyvatel.

Poloha a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Obec Kostolné leží ve východní části Myjavské pahorkatiny, v údolí potoka Kostolník mezi Malými Karpaty a Bílými Karpaty. Pahorkatinný povrch katastru tvoří mladší třetihorní slepence a pískovce a starší třetihorní pískovce a jílovce. Celková plocha katastru zabírá 1011 ha. Střed obce se nachází v nadmořské výšce 219 m n. m. Převládají hnědozemní lesní půdy.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ve 13. století se v přilehlých lesích na krátký čas utábořily Mongolské kmeny. Od těch dob se cestě, jež pokračuje z ulice Kút, říká Sachanovec, protože se tam chodilo "za Chánem". V lokalitě obce Kostolné bylo odkryto žárové pohřebiště lužické kultury z mladší doby bronzové. První písemná zmínka o této obci pochází z roku 1392, kdy král Zikmund daroval čachtické panství spolu s 20 vesnicemi, mezi nimi i Kostolnem (Kosztolna), Ctiborovi ze Ctibořic. Obyvatelstvo se dělilo na 3 skupiny: sedláci, chalupníci a podružníci. V zemědělské výrobě bylo v Kostolnu rozšířeno pěstování prosa, konopí, chmele a šafránu a také chov skotu a ovcí. Důležitou roli hrálo tkalcovství. Ve vesnici se nacházely 2 mlýny. Uprostřed obce byl v roce 1785 dostavěn evangelický kostel, jediný kostel v obci. Od tohoto kostela se odvozuje název obce.

V období národního obrození zde působil významný evangelický kněz Ján Trokan (1810 – 1894), který se přátelil se Štúrovci, o čemž svědčí i Štúrova skála umístěna na skalnatém ostrohu v katastru obce. Ve velké míře přispíval do časopisů, novin a almanachů. V současnosti se potoční řadová zástavba rekonstruuje chalupáři z větších měst.

Život v obci[editovat | editovat zdroj]

V obci se nachází tenisový kurt a fotbalové hřiště, evangelický kostel a hřbitov, pomník obětem první světové války, požární zbrojnice, obecní knihovna, základní škola a dětské hřiště (mateřská škola se dříve nacházela za potravinami, ovšem z ekonomických důvodů se později spojila mateřská škola se základní, tudíž se přesunulo i dětské hřiště), restaurace Pytliakova studienka, kulturní dům, samoobslužné potraviny Fresh, pošta a autobusová stanice Kostolné

Kostolné má i svůj fotbalový tým: Obecný športový klub Slovan Kostolné. Hraje 7. ligu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostolné na slovenské Wikipedii.

  1. a b Počet obyvatel SR k 31. 12. 2019. Bratislava. 28. října 2020. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]