Kostel svatého Hippolyta (Znojmo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel svatého Hippolyta
Průčelí kostela
Místo
Stát Česká republika
Obec Znojmo
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze Brno
Děkanát Znojmo
Farnost Znojmo-Hradiště
Architektonický popis
Stavební sloh baroko a klasicismus
Výstavba 9. století
Specifikace
Stavební materiál zděný
Odkazy
Kód památky 32603/7-6945 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kostel svatého Hippolyta je římskokatolický kostel ve Znojmě postavený na základech rotundy pravděpodobně z 9. století v městské části Hradiště. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Samotné Hradiště sv. Hypolita bylo důležitým centrem Velkomoravské říše a tak zde vznikla jedna z nejstarších církevních staveb na území dnešní ČR. Měla to být rotunda s minimálně jednou apsidou a okolním pohřebištěm. Část jejích základů i přilehlého pohřebiště byla objevena při archeologickém výzkumu vedeném Bohuslavem Klímou v roce 1998. Tato původní rotunda měla sloužit ještě znojemským přemyslovským knížatům v 11. století.

Někdy během 12. či 13. století byl na místě rotundy postaven pozdně románský kostel, který byl v roce 1240 českým králem Václavem I. darován Křížovníkům s červenou hvězdou. Ti zde zřídili klášter a proboštství (13. století). Velkou přestavbou kostel prošel po třicetileté válce a svoji dnešní barokněklasicistickou podobu získal v 18. století.

Kostel zdobí působivá nástropní freska Nalezení sv. kříže od barokního malíře F. A. Maulbertsche.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-01]. Katalogové číslo 144195 : proboštství křížovníků s červenou hvězdou s kostelem sv. Hippolyta. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]