Kostel svatého Hippolyta (Znojmo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Hippolyta
Průčelí kostela
Průčelí kostela
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresZnojmo
ObecZnojmo
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
DiecézeBrno
DěkanátZnojmo
FarnostZnojmo-Hradiště
Architektonický popis
Stavební slohbaroko a klasicismus
Výstavba13. století, 18. století
Specifikace
Stavební materiálzděný
Další informace
UliceKřížovnická
Kód památky32603/7-6945 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Hippolyta je římskokatolický kostel ve Znojmě postavený na základech rotundy ve čtvrti Hradiště. Je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Samotné Hradiště sv. Hypolita bylo důležitým centrem Velkomoravské říše a tak zde měla vzniknout jedna z nejstarších církevních staveb na území dnešní ČR. Měla to být rotunda s jednou apsidou a okolním pohřebištěm. Část domnělých základů i přilehlého pohřebiště byla objevena při archeologickém výzkumu vedeném Bohuslavem Klímou v roce 1998 za zdí presbytáře. Tato původní rotunda měla sloužit ještě znojemským přemyslovským knížatům v 11. století. Archeologický průzkum prováděný pod základy kostela v roce 2021 společností Archaia však přehodnotil Klímův objev. Dva metry pod úrovní podlahy objevili archeologové kruhovou stavbu o průměru třináct a půl metru a její datování určili do poloviny 11. století.[2] Je tedy podobně stará či starší než rotunda svaté Kateřiny na znojemském hradě.

V 70. letech 13. století byl na místě rotundy postaven pozdně románský kostel, který byl v roce 1240 českým králem Václavem I. darován křižovníkům s červenou hvězdou. Rotundu nejspíše zbourali po vyplenění sídla znojemského knížete Konráda II. českými vojsky roku 1146.[3] Křižovníci zde zřídili klášter a proboštství (13. století). Velkou přestavbou kostel prošel po třicetileté válce a svoji dnešní barokně-klasicistní podobu získal v 18. století. Kostel zdobí nástropní freska Nalezení sv. Kříže od barokního malíře F. A. Maulbertsche.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-01]. Identifikátor záznamu 144195 : proboštství křížovníků s červenou hvězdou s kostelem sv. Hippolyta. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. SEDLÁČKOVÁ, Dagmar. Objev tisíciletí ve Znojmě, vzácná rotunda zaplňuje mezeru v dějinách. Znojemský deník [online]. 2022-05-12 [cit. 2022-05-16]. Dostupné online. 
  3. PJK. Úžasný objev ve Znojmě: Nalezená rotunda nemá na Moravě obdoby [online]. 2022-05-13 [cit. 2022-05-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]