Kostel svatého Ducha (Hořičky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Svatého Ducha
Hořičky - Kostel Svatého Ducha
Hořičky - Kostel Svatého Ducha
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Obec Hořičky
Souřadnice
Kostel Svatého Ducha
Kostel Svatého Ducha
Základní informace
Diecéze Královéhradecká
Vikariát Náchod
Farnost Římskokatolická farnost Hořičky
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1715
Odkazy
Kód památky 28186/6-1608 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Svatého Ducha se nachází v obci Hořičky. Je to barokní kostel postavený na místě původního gotického kostela z roku 1358. V letech 1825-1829 století byla přistavěna hranolová zvonice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl farní již v roce 1359. V letech 1623-1653 byl filiální kostel do Náchoda, 1653-1709 spravovali farnost jezuité z Žirče, kněží z Úpice, České Skalice (1663) a Náchoda, od roku 1709 je kostel opět farní. V letech 1714-1715 byl současný kostel vystavěn nákladem kněžny Piccolomini.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Barokní, jednolodní budova bez věže. Na stěnách pískovcový sokl a lizény, kolem oken šambrány. valby šindelové, nad kněžištěm pseudogotický, osmiboký sanktusník. V západním průčelí předsíň s polokruhovým vchodem, sklenutá hladce křížem. Ke kněžišti přiléhá přízemní zpovědní síň a jednopatrová sakristie s oratoří s pravoúhlým vchodem a okny, pískovcem orámovanými. Hlavní vchod v západním průčelí polokruhový, stěna průčelní až do římsy lisenována a prolomena prázdnými výklenky, štít nad nízkou atikou s piniemi v bocích, tabulový s vykrojenými křídly a trojúhelníkovým štítkem s křížem, v ploše štítu mandorlovité okno.

Kněžiště je v kostele dlouhé 12,6 m a 8,35 m široké, se závěrem polokruhovým, okna široká, polokruhem sklenutá, ve výklencích, klenbu tvoří koncha a dvě pole valená, s výseči, pásy dělená, pod cípy kleneb římsovité pilastry. Triumfální oblouk segmentový, pilastry obstavěný. Přilehlá zpovědní síň sklenuta třemi plackami, pásem dělenými, vchod do ní pravoúhlý s hladkým rámem. Sakristie i oratoř sklenuty hladce křížem, vchod do sakristie obdélný, vchod do oratoře polokruhový oblouk a plná poprsnice zděná.

Loď dlouhá 13,20 m, široká 10,3 m má stejná okna a je sklenuta třemi poli valené klenby s výseči a dělícími pásy, které spočívají na pilastrech. Kruchta valeně podklenutá má segmentem vypjatou a zalomenou balustrádu. V podkruchtí vchody na kůr a na půdu s pískovcovými rámy.

Hlavní oltář z 18. století tvoří otevřená sloupová architektura s polokruhovou archivoltou, zdobená rocaillovými řezbami a vásami, v ní sousoší dvanácti apoštolů hledících na holubici na vrcholu.

Tři postranní oltáře z roku 1876. Na dvou obrazy J. Hellicha – svatá Anna a svatý Jan Nepomucký, na třetím socha Madonny Lurdské.

Náhrobky ve výklencích západní předsíňky a zvenčí ve zdi zpovědní síně.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Wirth, Zd.: Soupis památek historických a uměleckých v politickém okrese náchodském, sv. 34, Praha 1910, str. 29-32

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]