Kostel svaté Hedviky Slezské (Český Těšín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svaté Hedviky ve Svibici
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský kraj
ObecČeský Těšín
Souřadnice
Map
Základní informace
CírkevŘímskokatolická církev
DiecézeOstravsko-opavská
FarnostŘímskokatolická farnost Český Těšín
ZasvěceníHedvika Slezská
Datum posvěcení29. září 1893
Architektonický popis
ArchitektFriedrich Eduard Fulda
Výstavba18921893
Další informace
AdresaKostelní, Český Těšín
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Hedviky je jednoduchý jednolodní filiální kostel ve Svibici, městské čtvrti Českého Těšína, vystavěný na konci 19. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě dnešního kostela v centru staré části Svibice stála od roku 1855 kaple. [1] Místní starosta Tomanek přesvědčil spoluobčany o nutnosti stavby většího svatostánku a 6. srpna 1892 byl vysvěcen základní kámen, poté 20. září proběhlo svěcení kříže pro kostelní věž. Následujícího roku byly v květnu vysvěceny dva zvony, které věnoval majitel místní továrny na ohýbaný nábytek Josef Javorek a vyrobilo zvonařství Karl Schwabe[2]. Firma těšínského stavitele Friedricha Fuldy, který vypracoval také stavební projekt, v létě dokončila stavbu a 24. září 1893 byl nový kostel vysvěcen. Stavba si vyžádala náklady 15 000 zlatých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní kostel s polygonálním uzávěrem je postaven v historizujícím novorománském slohu ve směru sever - jih. Na severní straně je předsazená kostelní věž se strmou jehlancovou střechou, v přízemí věže je předsíň s hlavním vstupem do kostela. V západním rohu věže a kostelní lodě je samostatné schodiště na kruchtu, ke zvonům a ke věžním hodinám. Loď kostela je na východní i západní straně opatřena třemi okny. Jednoduchá stanová střecha lodě má na severní straně štítovou zeď, na jižní straně je valba, na kterou navazuje zastřešení polygonálního uzávěru kněžiště užšího než je loď. Na západní straně je šikmo přistavěná zákristie umožňující přístup do prostoru kněžiště s oltářem. Loď má dřevěný strop, kněžiště je zaklenuto cihelnou klenbou. Na fasádě se kombinuje hladká omítka se spárovaným zdivem z červených cihel.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Tmavě hnědé stropní trámy jsou podpírány ozdobnými dřevěnými příložkami, posazenými na bílých kamenných konzolkách. Ze dřeva je také kruchta, kterou podpírají dva dřevěné profilované sloupky.[3] Prostor kněžiště na jižní straně je otevřen vysokým kruhovým obloukem.[4] Stěny jsou hladké, na podlaze jsou barevné dlaždice.
Vnitřní vybavení je prosté. V kostele není oltářní nástavec, jediným zdobným prvkem jsou barevné vitráže bočních oken.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Mše v českém a polském jazyce zajišťuje v kostele římskokatolická farnost Český Těšín.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Schematismus der Geistlichkeit des Bisthums Breslau K.K. österreichischen Antheils für das Jahr 1860, Teschen, Těšín 1860
  2. Historie firmy Karl Schwabe, (polsky) online [1]
  3. Fotografie kruchty a vstupu [2] Archivováno 13. 11. 2014 na Wayback Machine.
  4. Fotografie kněžiště [3] Archivováno 13. 11. 2014 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]