Stanová střecha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Praha, Novomlýnská vodárenská věž

Stanová střecha (někdy též jehlanová střecha) je střecha, která má zpravidla čtyři střešní roviny, jež se sbíhají do středového vrcholu a tvoří tak čtyřboký nebo i víceboký jehlan. Používá se na samostatně stojících budovách přibližně čtvercového půdorysu, ovšem setkat se s ní lze i na obdélníkovém půdoryse - příkladem může být první varianta střechy na katedrále v Plzni,[1] většinou se ale v případě protáhlého půdorysu umísťují stanové střechy v řadě za sebou, tak jak je to patrné u Barbory v Kutné Hoře.

Současné sakrální střechy[editovat | editovat zdroj]

Původní stanová střecha se nachází na olomouckém kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie, dále tu patří střecha kostela sv. Mikuláše v Lounech, Všech svatých v Litoměřicích, svatého Kříže v České Lípě a střecha litoměřického měšťanského domu zvaného Pod Bání neboli Kalich.[2] Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře má trojici gotizujících stanových střech, které zřejmě odpovídají původnímu gotickému řešení.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.bip.cz/biskupstvi/budova-a-katedrala-sv-bartolomeje Archivováno 5. 5. 2013 na Wayback Machine Budova a katedrála sv. Bartoloměje
  2. Archivovaná kopie. olomouc.op.cz [online]. [cit. 2013-02-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-29. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]