Kostel svaté Anny (Andělka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Anny
v Andělce
Kostel sv. Anny v Andělce
Kostel sv. Anny v Andělce
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký
Okres Liberec
Obec Višňová
Lokalita Andělka
Souřadnice
Kostel svaté Anny (Andělka) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát liberecký
Farnost Ves u Frýdlantu
Status filiální kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Datum posvěcení 1785
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1783-1785
Specifikace
Stavební materiál zdivo
Další informace
Kód památky 32873/5-4173 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Anny v Andělce je pozdně jednoduchá barokní sakrální stavba postavená v letech 1783-1785 libereckým stavitelem Johannem Josephem Kunzem nákladem hraběte Kristána Filipa Clam-Gallase. Je situovaný ve středu obce, ve svahu nad silnicí vedle hřbitova. Kostel stojí na místě staršího dřevěného kostela, připomínaného již v polovině 15. století, z něhož pochází fragmenty zachované ve spodní části zdi presbytáře a východní části lodi. Kostel je chráněn jako kulturní památka.[1]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Celkový pohled na obec a kostel

Jedná se o jednolodní neorientovanou stavbu obrácenou k severovýchodu. Kostel je obdélného půdorysu s pravoúhle zakončeným presbytářem a čtvercovou sakristiíoratoří v patře po jeho jižní straně. V hlavním průčelí je hranolová věž s bočními schodišťovými přístavky. Západní vstupní průčelí kostela doplňuje předsazená věž čtvercového půdorysu se zaoblenými nárožími. Věž je zakončená cibulovitou bání s polygonální lucernou a makovicí s křížem. Je členěná lizénovými rámci a prolomena obdélnými okny, které jsou ukončeny polokruhem nebo segmentem. Boční fasády jsou s lizénovými rámci a obdélnými okny s polokruhovým záklenkem a nižšími, zhruba obdélníkovými okny se segmentovým záklenkem. Sedlovou střechu s valbovým zakončením na východní straně kryjí plechové šablony.

Presbytář je sklenut plackou. Loď má dvě pole plackové klenby, které jsou odděleny valeným pásem. Podvěží, sakristie a oratoř mají valenou klenbu. Po pravé straně je otevřena do presbytáře oratoř s polokruhově ukončeným obloukem. Oratoř je vysazená na třech konzolách, má zvlněnou poprsní zídku a zdobnou supraportu. Trojramenná dřevěná kruchta spočívá na zděných konzolách.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář má iluzívní malovanou architekturu na závěrové stěně. Tato architektura je portálová, s rokokovými a luisézními motivy a je na ní zavěšen obraz Svaté rodiny signovaný Ant. Donath. Tabernákl z roku 1786 byl upraven v 19. století. Kazatelna je rokoková a pochází z poslední čtvrtiny 18. století. Je na ní socha Boha Otce, postavy apoštolů a reliéf Dobrého pastýře. Prospekt varhan pochází z 1. poloviny 19. století.

Varhany[editovat | editovat zdroj]

Zdejší varhany měly jeden manuál a pedál. Roku 1930 je jako své 1760. varhany zbudoval krnovský varhanářský závod Rieger. Roku 1989 byly varhany přeneseny do tehdy zrekonstruovaného kostela svatého VáclavaMoravské Ostravě. Manuál měl rozsah od C po f3 s rejstříky Bourdon (16'), Principal (8'), Gedackt (8'), Salicional (8'), Octave (4'), Dolce (4') a Rauschquint 2× – Octavkoppel. Pedál s rozsahem od C do d1 měl rejstříky Subbaß (16'), Octavbaß (8') a pedálovou spojku.[2]

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadně od kostela se nachází hřbitov, ohrazený kamennou zdí, s márnicí na západním konci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-01-06]. Identifikátor záznamu 144480 : kostel sv. Anny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. TOMŠÍ, Lubomír; TOMÍČEK, Jan. Varhany Liberecka. Chrastava: Společnost přátel historie města Chrastavy, 1995. 37 s. Kapitola Andělka – kostel svaté Anny, s. 3. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]