Rieger-Kloss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rieger-Kloss
Právní forma společnost s ručením omezeným
Založeno 1873
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RIEGER - KLOSS ORGELBAU s.r.o. (do ledna 2014 pod názvem RIEGER - KLOSS VARHANY s.r.o.) je česká firma zabývající se výrobou píšťalových varhan se sídlem v Krnově. Jde o jednoho z největších světových výrobců s více než 140 let dlouhou historií. Před rokem 1948 se firma nazývala Rieger Orgelbau (pod tímto jménem nyní působí jako rakouský podnik potomků původních sudetoněmeckých majitelů).

Historie firmy[editovat | editovat zdroj]

Začátky (1873–1903)[editovat | editovat zdroj]

Zakladatel firmy Franz Rieger (1812–1885) byl známý v celém Slezsku jako varhanář výjimečných kvalit. S bratrem Ottou založili v roce 1873 dílnu. Ve stejném roce postavili první varhany nazvané OPUS 1 pro Světovou výstavu ve Vídni. Nástroj vyvolal velkou pozornost a v roce 1878 bratři Riegerové postavili další velký nástroj, tentokrát pro Světovou výstavu v Paříži. Pařížská výstava přinesla firmě kromě uznání i mnoho zahraničních zakázek a tím umožnila vybudování varhanářské továrny v Krnově.

Již od počátku se firma stala významnou varhanářskou továrnou v rámci Rakouska-Uherska a jednou z nejdůležitějších a nejznámějších v celé Evropě. V roce 1880 císař František Josef I. vyznamenal Otto Riegera Rytířským křížem a továrně byl propůjčen titul „c. a k. dvorní dodavatel“. Papež Lev XIII. jmenoval Otto Riegera rytířem „Řádu Božího hrobu“.

V tomto prvním období v letech 1873 až 1903 bylo v Krnově postaveno přes 1000 opusů a počet zaměstnanců se pohyboval okolo 70. Bylo to období velkého rozkvětu firmy - varhany se stavěly v Norsku, Anglii, Španělsku, Turecku, Palestině, Portugalsku, Dánsku, Německu. Výrobky bratří Riegerů putovaly do tak i vzdálených zemí jako jsou Argentina či Mexiko.[1]

Léta 1904–1945[editovat | editovat zdroj]

V roce 1904 se do cela firmy postavil Otto Rieger mladší. Slibný rozvoj společnosti byl přerušen první světovou válkou a rozdělením Rakouska-Uherska. Kvůli těmto historickým událostem byla krnovská firma nucena hledat nové trhy a objem produkce se snížil.

Josef Glatter-Gotz se stal vlastníkem firmy v roce 1924 a právě jemu se podařilo vrátit jí její dřívější věhlas a postavení na trzích celého světa. V období let 19241939 bylo v Krnově postaveno téměř tisíc nástrojů a firma měla zhruba 100 zaměstnanců. Polovina tehdejší produkce byla umístěna v Československu a zbytek putoval do zemí Evropy, Afriky, Asie a Jižní Ameriky.

Druhá světová válka znovu velmi nepříznivě zasáhla do vývoje firmy. V důsledku nedostatku materiálu i pracovních sil byla produkce snížena na minimum.[1]

Období po válce a současnost[editovat | editovat zdroj]

Po skončení druhé světové války se továrna rychle zotavovala a narůstala výroba i počet zaměstnanců. Po únoru 1948 došlo ke znárodnění společnosti a ke spojení firmy Rieger s místní varhanářskou firmou Kloss. Ve stejném roce byla zaregistrována ochranná známka RIEGER-KLOSS a společnost se brzy vrátila na své předválečné pozice na světových trzích. Po společenských změnách v roce 1989 prošel podnik složitou transformací a v roce 1994 byl privatizován. I po tomto období se firma RIEGER-KLOSS VARHANY s.r.o. opět řadí k předním světovým producentům a vývozcům píšťalových varhan. Těch bylo v továrně vyrobeno do současnosti již více než 3 700.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c historie společnosti [online]. rieger-kloss.cz, [cit. 2012-01-15]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]