Kostel Panny Marie (Opočno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Panny Marie
Kostel Panny Marie
Kostel Panny Marie
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Obec Opočno
Souřadnice
Další informace
Ulice Podkostelí
Kód památky 20906/6-2355 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kostel Panny Marie v Opočně, někdy označován jako Městská koncertní síň Opočno či Mariánský kostelík. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

O kostelíku[editovat | editovat zdroj]

Stavba stojí v areálu starého hřbitova v jihovýchodní části města. Na jejím místě stál původní farní dřevěný kostel z roku 1361, který byl přestavěn za Jana Rudolfa Trčky z Lípy na konci 16. století stavitelem Simonem de Paret.
Dnešní objekt je renesanční stavba z počátku 17. století s pseudorenesančním zařízením s hodnotnou výtvarnou výzdobou vnitřních omítek a oken z úpravy v letech 1883–1884. Západní průčelí empírově upravil stavitel Zohorna v roce 1810; současně postavil pod kostelní lodí hrobku majitelů panství. Hrobku užívá rodina Colloredo-Mansfeld dodnes. Drobným barokním skvostem je vedle stojící márnice. Výstavba mohutné renesanční zvonice proběhla v roce 1596, těsně před výstavbou zděného kostela. V kostele jsou uloženy bohatě zdobené kované pozdně gotické dveře, dříve osazené v klasicistním portálu sakristie. Hřbitov, kam se pochovávali zemřelí z okolí, byl zrušen v roce 1881. Nejstarší náhrobník pochází z roku 1603, nachází se uvnitř kostela. V roce 1864 zde byl pochován zakladatel zdejší nemocnice MUDr. František Alois Skuherský, otec Františka Zdeňka Skuherského. Na hřbitov byla přemístěna socha sv. Jana Nepomuckého.

Kostelík, jehož vlastníkem je město Opočno, se využívá k pořádání kulturních akcí, zejména koncertů klasické hudby, které pořádá Kruh přátel hudby Opočenská beseda. Prostor slouží také ke svatebním obřadům a k vítání významných osobností ve městě.

Varhany v Mariánském kostelíku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 byly vpředu, v místech bývalého oltáře, postaveny nové koncertní varhany. Dvoumanuálový mechanický zásuvkový nástroj postavil varhanář Vít Mišoň z Mladých Buků. Nástroj má bohatou dispozici s 24 registry, rozsahy manuálů do g3 a pedálu do f1. Od roku 2006 se zde koná varhanní festival Mladé varhany.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-14]. Identifikátor záznamu 131757 : kostel Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]