Přeskočit na obsah

Kostel Navštívení Panny Marie (Bratislava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Navštívení Panny Marie a klášter Milosrdných bratří
Kostel Navštívení Panny Marie a klášter Milosrdných bratří
Kostel Navštívení Panny Marie a klášter Milosrdných bratří
Místo
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj BratislavskýBratislava
Bratislava I
ObecStaré Mesto (Bratislava)
Souřadnice
Kostel Navštívení Panny Marie a klášter Milosrdných bratří
Kostel Navštívení Panny Marie a klášter Milosrdných bratří
Základní informace
Církevřímskokatolická
ZasvěceníPanna Maria
Datum posvěcení1692
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Typ stavbybaroko
Výstavba17. století
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Navštívení Panny Marie, lidově Kostel Milosrdných bratří, je barokní sakrální stavba v bratislavské městské části Staré Město situovaná na náměstí Slovenského národního povstání. Kostel je součástí architektonického komplexu nemocnice a kláštera špitálního řádu Milosrdných bratří.

Historie stavby

[editovat | editovat zdroj]

V polovině 17. století se na nynějším území Slovenska usadili příslušníci řádu Milosrdných bratří. Do Bratislavy přišli v roce 1672 na pozvání tehdejšího ostřihomského arcibiskupa Juraje Selepčéniho. Vně městských hradeb, nedaleko Laurinské brány si na darovaných pozemcích postavili kostel s klášterem a nemocnici určenou pro pomoc nemajetným obyvatelům města (v souladu s posláním řádu).

Komplex staveb vydržel v takovém stavu však pouze do osmdesátých let 17. století, kdy byl během tureckých nájezdů vypálen.

Zásluhou několika dobrodinců bylo možné začít ze stavbou nového kostela a kláštera. Významnou pomoc poskytl baron Ján Maholányi, který z vlastních prostředků dal pro potřeby řádu postavit nový kostel. Základní kámen byl posvěcen 2. července 1690 a stavba byla ukončena 13. května 1692. Po ukončení výstavby kostela koupil kardinál Leopold Kolonič jižně stojící palác s cílem výstavby nového kláštera. Vzhledem k nepříznivým okolnostem (kardinál Kolonič mezitím zemřel a v zemi vypuklo Rákociho povstání) musela být výstavba kláštera odložena. K její realizaci došlo až v letech 1723 - 1728. Celý komplex, v podobě jakou známe dnes, byl tak dostavěn po téměř čtyřiceti letech. Předlohou komplexu se stala stavba mateřského kláštera milosrdných bratří ve Vídni. Bratislavský stavitel však architekturu stavby přizpůsobil místním podmínkám a vytvořil působivé architektonické dílo mimořádně esteticky dotvářející zdejší prostředí.

Popis stavby

[editovat | editovat zdroj]

Stavební komplex, kterému dominuje Kostel Navštívení Panny Marie, svou architektonickou i historickou hodnotou patří k nejcennějším barokním sakrálním stavbám v Bratislavě.

V jižním křídle komplexu se nachází nemocnice

Rozlehlý komplex je po celé šířce obrácen směrem do náměstí. Dominantním prvkem je stavba kostela, která vyniká mezi postranními křídly kláštera - jednopatrovou stavbou s křížovou chodbou kolem uzavřeného nádvoří. V jižní části komplexu se nachází nemocnice. Za klášterem se rozprostírala zeleninová zahrada, ovocný sad a park.

Na fasádě chrámu i v rizalitu bočních křídel jsou kamenné barokní plastiky, které nevznikly v jedné sochařské dílně, ani ve stejnou dobu; nejstarší z nich jsou sochy sv. Petra a sv. Pavla v dolních nikách na chrámové fasádě a pravděpodobně je vytvořil vídeňský sochař Ján Schwanthaler.

Jednolodní stavba kostela svým vybavením připomíná interiér římského jezuitského kostela del Gesù.

Zařízení interiéru kostela dominuje hlavní oltář, který vyplňuje celý presbytář. Jde o sloupovou architekturu se štítovým nástavcem z let 1735 - 1737. Oltářní obraz Navštívení Panny Marie je dílem německého pozdně barokního malíře Martina Speera (je rovněž autorem oltářních obrazů na bočních oltářích). Po stranách oltáře jsou plastiky čtyř světců - svatého Augustina, svatého Zachariáše, svatého Jáchyma a svatého Jana z Boha, zakladatele řehole. V nástavci oltáře jsou plastiky andělů a sochy Boha Otce i Ducha svatého v podobě holubice.

Kromě hlavního oltáře se v kostele nachází šest bočních oltářů: oltář svaté Barbory s plastikami svaté Ludmily a svaté Alžběty, oltář svatého Jana z Boha se sochami svatého Cyrila a svatého Metoděje, oltář svatého Josefa a oltář svatého Jana Nepomuckého. Autorem oltářních skulptur je bratislavský sochař Alojz Rigele.

Z poloviny 18. století pocházejí oltáře Božského Srdce (původně sv. Kříže s obrazem Ukřižovaného) a Panny Marie; obraz Panny Marie je v rokokovém rámu.

V první polovině 18. století vznikla barokní kazatelna s reliéfy světců. Zajímavým interiérovým doplňkem je mramorový náhrobek hraběte O'Neila z roku 1745 od vídeňského sochaře Balthasara Ferdinanda Molla.

Interiér kostela

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol Navštívenia Panny Márie a kláštor Milosrdných bratov na slovenské Wikipedii.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • I. Janota: Rehole, kostoly a kláštory v Bratislave, Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT, Bratislava 2008, ISBN 978-80-89218-65-3
  • A. Bagin: Kostoly a kaplnky hlavného mesta SSR Bratislavy, Spolok sv. Vojtecha, Trnava 1988
  • I. Kušniráková: Bratislavský konvent milosrdných bratov v 17.-18. storočí (str. 83 - 9, článok v Zborníku Mestského múzea v Bratislave XV., Bratislava 2003, ISBN 80-969006-4-1)