Juraj Pohronec-Slepčiansky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juraj Pohronec-Slepčiansky
Szelepcsényi György Widemann.jpg
Narození 24. dubna 1595
Slepčany
Úmrtí 14. ledna 1685 (ve věku 89 let)
Letovice
Funkce katolický arcibiskup
diecézní biskup
katolický biskup
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Podobizna Juraje Pohronce-Slepčianského

ThDr. Juraj Pohronec-Slepčiansky nebo Juraj Selepčéni (i György Szelepcsényi-Pohronec, Georgius Pohroncious Szelepcseny), (24. dubna 1595 Slepčany14. ledna, podle jiného zdroje 9. březen[1] 1685 Letovice) byl slovenský arcibiskup, uherský primas[2] a místokrál, filozof, právník, diplomat, grafik a mědirytec[3].


Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byl dítětem obyčejných poddaných, které zavraždili Turci. Osvojili si ho příbuzní. Zásluhou kardinála Petra Pázmányho studoval v Římě v letech (1627 - 1634), bydlel v koleji hungarico-germanica. Z vesnického pastýře se postupně vypracoval na nitranského biskupa (1648 - 1660), kaločského arcibiskupa (od 1657) a později na ostřihomského arcibiskupa a uherského primase (1666). Angažoval se v ochraně země před Turky a osvobození okupovaných křesťanských území. Jako vyslanec císaře Ferdinanda se vícekrát zúčastnil jednání s Turky v Cařihradě. Jeho zásluhou se polský král Ján III. Sobieski zúčastnil bitvy u Vídně. Podporoval publikační činnost Trnavské univerzity, výstavbu nových kostelů a poutních míst.

Vedle církevní činnosti se věnoval i výtvarné tvorbě. Kreslil a vyřezával do dřeva titulní obrazy na knihy. Vynikal jako znamenitý portrétista. Je zachován i jeho autoportrét, na kterém, mimo jiné je vyryto: GEORGIUS SZELEPCHENY ARCHPP. STRIGON. PRIMAS HUNG. (ARCIEPPISCOPUS STRIGONIENSIS PRIMAS HUNGARIAE - arcibiskup ostřihomský primas Uherska).

Zemřel v Letovicích na Moravě, pohřben byl v mariánské bazilice Mariazell v Rakousku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Juraj Pohronec-Slepčiansky na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]