Kostel Narození Panny Marie (Dašice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Narození Panny Marie
Kostel v Dašicích.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Obec Dašice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze královéhradecká
Farnost Římskokatolická farnost Dašice
Datum posvěcení 1707
Architektonický popis
Stavební sloh Baroko
Výstavba založen před rokem 1349, barokně přestaven v letech 1677–1707
Specifikace
Stavební materiál kámen
Odkazy
Ulice Havlíčkova a Hrdličkova
Oficiální web Římskokatolická farnost
Dašice
Kód památky 18210/6-2055 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Narození Panny Marie je barokní stavba v Dašicích v Hrdličkově ulici. Byl postaven v letech 16771707 jako trojlodní chrám se dvěma menšími věžemi. Na místě stával starší kostel, o kterém je první písemná zmínka z roku 1349. Farní kostel je chráněn jako kulturní památka.

Popis kostela[editovat | editovat zdroj]

Kostel Narození Panny Marie v Dašicích je trojlodní kostel bazilikálního typu, hlavní loď má rozměry 21,70×9,40 m, presbytář je polygonálně uzavřen a má rozměry 10,90×5,60 m, vedlejší lodě mají rozměry 13,90×4,20 m, jsou zaklenuty křížovou klenbou a do hlavní lodi otevřeny polokruhovými oblouky arkád. Sakristie má rozměry 6,90×5,90 m. Pětiosé průčelí člení vysoké pilastry s toskánskými hlavicemi po stranách střední osy postavené na koso. Boky kostela člení pilastry. Okna jsou podélná, zaklenutá polokruhem. Střecha kostela je valbová s taškovou krytinou.

Vybavení kostela[editovat | editovat zdroj]

Barokní hlavní oltář s obrazem Narození Panny Marie od chrudimského akademického malíře Josefa Papáčka pochází z roku 1854. Kolem oltáře jsou na konzolách dřevěné sochy sv. Jáchyma a Anny, Josefa a sv. Jana Nepomuckého o rozměrech 1,40×0,80 m. V hlavní kostelní lodi se vlevo nalézá barokní kazatelna s bohatým baldachýnem a tři postranní oltáře.

Oltář Nanebevzetí Panny Marie vpravo má obraz 1,50 m vysoký, 70 cm široký, z roku 1875, od malíře Františka Umlaufa z Kyšperka, řezba a štafírování od Ed. Harracha z Vysokého Mýta. Oltář sv. Anny s obrazem svaté Anny o rozměrech 0,70×0,80 m z roku 1785 byl pořízen nákladem manželů Františka a Anny Gabrielových z Dašic. Dřevořezby oltáře vyřezal pardubický řezbář Jakub Teplý. Sochy Krista a Panny Marie, 35 cm široké a 40 cm vysoké, jsou z počátku 20. století. Oltář sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1758 a je dílem chrudimského řezbáře Josefa Procházky.

V pravé postranní lodi je poboční barokní oltář se sochou Panny Marie. Pod chórem je umístěna jeskyně se sochou Panny Marie Lurdské. Na chóru je krásné, barokní vyřezávané zábradlí. V levé postranní lodi je oltář sv. Josefa s obrazem od malíře Ed. Neumanna z roku 1890 ve starém rámu o rozměrech 1,25×0,69 m.

V kostelní lodi se nalézá cínová křtitelnice z roku 1559 s polovypouklým obrazem Krista a sv. Petra o rozměrech 0,95 x 0,35 m. Uprostřed hlavní lodi kostela se nalézá hrobka faráře Jakuba Kohouta, zemřelého roku 1754, a v poboční pravé lodi hrobka bratra Áerverta z řádu Milosrdných z roku 1725.

V průčelí chrámu jsou výklenky pro sochy a dvě čtyřhranné věže, zakončené nízkými jehlany. Zvony jsou nové, nahrazující zvony zrekvírované během první světové války. Kolem kostela býval hřbitov. V kostele je uchovávána rorátní kniha z roku 1612.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]