Konstantin Stoilov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Konstantin Stoilov
Stranická příslušnost
ČlenstvíLidová strana
Conservative Party

Narození23. září 1853
Plovdiv
Úmrtí23. března 1901 (ve věku 47 let)
Sofie
Místo pohřbeníÚstřední hřbitov v Sofii
Alma materRobertova kolej
Univerzita Heidelberg
Profesesoudce, diplomat a politik
Náboženstvípravoslaví
OceněníOrder of Bravery
CommonsKonstantin Stoilov
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Konstantin Stoilov (Константин Стоилов) (23. září 185323. března 1901) byl přední bulharský politický činitel a dvojnásobný ministerský předseda. Simeon Radev jej popisoval jako nejevropštějšího bulharského politického vůdce své doby.[1]

Dům Konstantina Stoilova na starém městě v Plovdivu

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Plovdivu, vystudoval Robertovu kolej v Istanbulu a pak studoval na Ruprecht-Karlově univerzitě v Heidelbergu až na doktorský stupeň.[1] Zatímco žil v Německu, stal se svobodným zednářem.[2]

Jako kariérní politik v Bulharské konzervativní straně a později jako vůdce vlastní Lidové strany (tzv. národňáci)[1] stál v čele řady vládních resortů včetně ministerstva zahraničních věcí, ministerstva spravedlnosti či ministerstva vnitra. Jeho první období v křesle předsedy vlády v roce 1887 trvalo jenom krátkou dobu. Na tento post se vrátil roku 1894, aby dále předsedal vládě vyznačující se vzrůstající tolerancí k činnosti Vnitřní makedonské revoluční organizace[3], stejně jako spravedlivějším zacházením se židy (jako právník Stoilov v roce 1890 úspěšně bránil vračanské židy před obviněními z rituálních vražd[4]). Stoilovova vláda čelila kampani kritiky části tisku organizované jeho hlavním politickým protivníkem Stefanem Stambolovem a následkem toho vydala Stoilovova administrativa legislativní nařízení proti Stambolovovi, pozoruhodným způsobem zabavující jeho pozemky pro státní účely a rušící penze placené bývalým vládním ministrům.[5] Stoilovem vedená koalice setrvala u moci až do roku 1899, kdy se započala řada liberálních vlád. Zůstal důležitým hráčem na bulharské politické scéně až do své smrti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Konstantin Stoilov na anglické Wikipedii.

  1. a b c Profile of Stoilov. www.bnr.bg [online]. [cit. 2011-08-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-02-12. 
  2. HISTORY OF FREEMASONRY IN BULGARIA (Part I - from the First references to 1941). www.grandlodge-bulgaria.org [online]. [cit. 2011-08-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-01. 
  3. The Macedonian Issue
  4. Saving the Bulgarian Jews in World War II. b-info.com [online]. [cit. 2011-08-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-09. 
  5. S.G. Evans, A Short History of Bulgaria, London, Lawrence and Wishart, 1960, p. 141

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]