Konrad Wachsmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konrad Wachsmann
Narození 16. května 1901
Frankfurt nad Odrou
Úmrtí 24. listopadu 1980 (ve věku 79 let)
Los Angeles
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Konrad Wachsmann (16. května 1901 Frankfurt nad Odrou, Německo26. listopadu 1980 Los Angeles, USA) byl německý architekt.

Život[editovat | editovat zdroj]

Letní dům Alberta Einsteina

Konrad Wachsman se narodil židovským rodičům ve Frankfurtu nad Odrou. Po vyučení se tesařem studoval v letech 1920 a 1924 na univerzitách v Berlíně a v Drážďanech. Pak se stal studentem konstruktéra Hanse Poelziga v Berlíně a v Postupimi, který byl jedním z hlavních reprezentantů expresionistické architektury v Německu.

Wachsmann byl vedoucím architektem v té době největší konstrukční společnosti zabývající se dřevěnými konstrukcemi v Evropě – Christoph & Unmack AG ve městě Niesky. Roku 1924 vyvinul prefabrikované dřevěné konstrukční systémy pro rodinné domy. Nejznámější stavbou, kde je aplikoval, je letní sídlo Alberta Einsteina v obci Caputh nedaleko Postupimi. Roku 1932 obdržel Wachsmann Římskou cenu Pruské akademie umění. To mu umožnilo pracovat v německé akademii v Římě zvané Villa Massimo.

Einstein, který již žil ve Spojených státech amerických určitou dobu, pomohl Wachsmannovi v roce 1941 s emigrací do USA. Během čtyřicátých let 20. století Wachsmann spolupracoval s architektem Walterem Gropiem a spolu vyvinuli prefabrikovaný panelový systém, díky kterému se stali slavnými.

Wachsmann učil na Institutu designu v Chicagu a později na univerzitě v Illinois. Roku 1964 se přesunul na Univerzitu Jižní Kalifornie do Los Angeles. V té době mimo jiné pracoval i na zdokonalování samonosných konstrukcí, konstrukčním inženýrství a jejich masové výrobě.

U příležitosti stých narozenin Alberta Einsteina v letech 1978–1979 pomohl s rekonstrukcí jeho letního domu v Caputh.

Konrad Wachsmann zemřel ve věku 79 let v Los Angeles v listopadu 1980. Pochován je na jeho vlastní přání ve svém rodném městě, ve Frankfurtu nad Odrou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Konrad Wachsmann na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]