Koniklec německý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKoniklec německý
alternativní popis obrázku chybí
Koniklec německý (Pulsatilla vulgaris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod koniklec (Pulsatilla)
Binomické jméno
Pulsatilla vulgaris
Mill., 1768
Synonyma
  • Anemone pulsatilla L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koniklec německý (Pulsatilla vulgaris) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). V roce 1996 se stal německou Rostlinou roku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 5–15, za plodu až 40 cm s vícehlavým, tmavě hnědým oddenkem.[2][3] Lodyha je přímá, huňatá. Přízemní listy nepřezimují, vyvíjí se už za květu. jsou dlouze řapíkaté, vícenásobně lichozpeřené či peřenosečné, úkrojky posledního řádu nejčastěji 2–4 mm široké, v počtu více než 100 na list.[2] Lodyžní listy (nebo listeny, záleží na interpretaci) jsou ve srostlém útvaru s úzkými úkrojky, je umístěn pod květem, za plodu v dolní polovině lodyhy.[3] Květy jsou vzpřímené, ale za deštivého počasí skloněné, nálevkovité až zvonkovité, bledě až sytě fialové. Okvětních lístků (ve skutečnosti se ale jedná o petalizované (napodobující korunu) kališní lístky a koruna chybí) je nejčastěji 6, jsou asi 1,5–3,5 cm dlouhé, vně plstnaté, opadávají až za plné zralosti nažek. Kvete v březnu až v červenci.[2] Tyčinek je mnoho. Gyneceum je apokarpní, pestíků je mnoho. Plodem je nažka, která má na vrcholu dlouhý chlupatý přívěsek. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozomů je 2n=32.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Koniklec německý roste v západní až střední Evropě, na sever sahá až do jižní Skandinávie zhruba po 60° s.š., také se vyskytuje v Anglii, na západ po Německo, Rakousko a SZ Polsko.[4][5] Je to příbuzný a podobný druh ke konikleci velkokvětému (Pulsatilla grandis), na styku areálů se kříží. V České republice to není původní druh, pěstuje se jako okrasná rostlina a občas někde zplaněl nebo byl vysazen. Na jižní Moravě roste přirozeně příbuzný druh Pulsatilla grandis, který byl někdy udáván pouze jako poddruh druhu Pulsatilla vulgaris.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.1. Dostupné online. [cit. 2020-05-30]
  2. a b c FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. a b c d SKALICKÝ, Vladimír. Pulsatilla Mill.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 414-422. (česky)
  4. Flora Europaea [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]