Koniklec německý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKoniklec německý
alternativní popis obrázku chybí
Koniklec německý (Pulsatilla vulgaris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádpryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleďpryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rodkoniklec (Pulsatilla)
Binomické jméno
Pulsatilla vulgaris
Mill., 1768
Synonyma
  • Anemone pulsatilla L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koniklec německý (Pulsatilla vulgaris) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae). V roce 1996 se stal německou Rostlinou roku.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky 5–15, za plodu až 40 cm s vícehlavým, tmavě hnědým oddenkem.[2][3] Lodyha je přímá, huňatá. Přízemní listy nepřezimují, vyvíjí se už za květu. jsou dlouze řapíkaté, vícenásobně lichozpeřené či peřenosečné, úkrojky posledního řádu nejčastěji 2–4 mm široké, v počtu více než 100 na list.[2] Lodyžní listy (nebo listeny, záleží na interpretaci) jsou ve srostlém útvaru s úzkými úkrojky, je umístěn pod květem, za plodu v dolní polovině lodyhy.[3] Květy jsou vzpřímené, ale za deštivého počasí skloněné, nálevkovité až zvonkovité, bledě až sytě fialové. Okvětních lístků (ve skutečnosti se ale jedná o petalizované (napodobující korunu) kališní lístky a koruna chybí) je nejčastěji 6, jsou asi 1,5–3,5 cm dlouhé, vně plstnaté, opadávají až za plné zralosti nažek. Kvete v březnu až v červenci.[2] Tyčinek je mnoho. Gyneceum je apokarpní, pestíků je mnoho. Plodem je nažka, která má na vrcholu dlouhý chlupatý přívěsek. Nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozomů je 2n=32.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Koniklec německý roste v západní až střední Evropě, na sever sahá až do jižní Skandinávie zhruba po 60° s.š., také se vyskytuje v Anglii, na západ po Německo, Rakousko a SZ Polsko.[4][5] Je to příbuzný a podobný druh ke konikleci velkokvětému (Pulsatilla grandis), na styku areálů se kříží. V České republice to není původní druh, pěstuje se jako okrasná rostlina a občas někde zplaněl nebo byl vysazen. Na jižní Moravě roste přirozeně příbuzný druh Pulsatilla grandis, který byl někdy udáván pouze jako poddruh druhu Pulsatilla vulgaris.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]
  2. a b c FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  3. a b c d SKALICKÝ, Vladimír. Pulsatilla Mill.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 414–422.
  4. Flora Europaea [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Mapa rozšíření [online]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]