Komunitní centrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Komunitní centrum je zařízení sloužící ke konání nejrůznějších aktivit (například kulturních, vzdělávacích nebo tělovýchovných) pro určitou komunitu anebo k poskytování sociálních služeb zejména sociálně vyloučeným osobám. Centra provozují církve, ale i obecně prospěšné a další společnosti.

V pražské arcidiecézi římskokatolické církve se takto označuje centrum společensko-duchovních aktivit pro potřeby farnosti i širokou veřejnost, jehož součástí je povětšinou i kostel téhož zasvěcení. Budování komunitních center (zejména na pražských sídlištích) patřilo mezi priority kardinála Vlka, pražského arcibiskupa v letech 19912010. Pražská arcidiecéze pokračuje ve výstavbě komunitních center i po roce 2010 a to zejména formou rekonstrukcí farních budov. Děje se tak na území Prahy s přispěním evropského dotačního programu Pól Růstu[1], tak na území malých obcí Středočeského kraje za přispění dotací z Místních akčních skupin (MAS).[2]

Komunitní centra v pražské arcidiecézi[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rekonstrukce hospodářské budovy ve farním areálu za účelem vybudování komunitního centra. www.centrumhostivar.cz [online]. [cit. 2019-07-25]. Dostupné online. 
  2. Komunitní centrum sv. Ludmily | Římskokatolická farnost Beroun. www.farnostberoun.cz [online]. [cit. 2019-07-25]. Dostupné online. 
  3. Římskokatolická farnost u kostela sv. Jakuba Staršího
  4. Komunitní centrum Matky Terezy
  5. Římskokatolická farnost Uhlířské Janovice – Komunitní centrum sv. Jiljí. www.farnostjanovice.cz [online]. [cit. 2013-06-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-06-13. 
  6. Kardinál Duka otevře nové komunitní centrum v Českém Brodě. www.apha.cz [online]. [cit. 2013-06-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-04-03. 
  7. Český Brod má nové komunitní centrum
  8. Římskokatolická farnost u kostela sv. Filipa a Jakuba – Nový kostel / komunitní centrum v Praze na Barrandově