Elpida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elpida
Vzdělávací centrum Elpida pro seniory v Praze
Vzdělávací centrum Elpida pro seniory v Praze
Základní údaje
Právní formaObecně prospěšná společnost
Datum založení2002
SídloPraha 5, Česko
Charakteristika firmy
Službyslužby pro seniory
Identifikátory
Oficiální webwww.elpida.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elpida je obecně prospěšná společnost, která si klade za cíl pomáhat seniorům stát se samozřejmou, sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. Sídlí v Praze, ale dosah jejích projektů je celorepublikový (Vital nebo Linka seniorů), v určitém smyslu celosvětový (Ponožky od babičky). Realizuje dlouhodobé projekty na podporu aktivního života seniorů. Provozuje Centrum Elpida – vzdělávací a kulturní centrum pro seniory z celé Prahy, Linku seniorů 800 200 007, vydává časopis Vital a mnohé další projekty, které sdružuje pod značkou Old's Cool. Elpida vznikla transformací z nadačního fondu.[1]

Projekty[editovat | editovat zdroj]

Elpida za dobu svého vzniku spustila několik projektů.

Linka seniorů[editovat | editovat zdroj]

Linka seniorů 800 200 007 je anonymní a bezplatná telefonická krizová pomoc pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi. Nabízí volajícím důvěrný prostor pro sdílení jejich pocitů, provází je náročnými životními situacemi, poskytuje jim smysluplné kontakty na další služby a instituce.

Centrum Elpida[editovat | editovat zdroj]

Předchozí sídlo Elpidy, Na Strži 40, Praha-Krč
Počítačový kurz v Centru Elpida

Centrum Elpida je specializované vzdělávací centrum pro seniory. Provozuje počítačové, fotografické a jazykové kurzy a cvičení, tréninky paměti, přednášky, besedy, výstavy a tematické workshopy. Mimo jiné nabízí i několik forem poradenství. Centrum Elpida provozuje také kavárnu, kde je možné využít bezplatného připojení k internetu.[2]

Přístav 7[editovat | editovat zdroj]

26. září 2017 bylo otevřeno další vzdělávací centrum nazvané Přístav 7, na adrese Jankovcova 8b, Praha 7.[3]

Časopis Vital[editovat | editovat zdroj]

Společenský čtvrtletník, určený nejen seniorům. Časopis vychází od roku 2007. Zdarma je distribuován do pečovatelských zařízení pro seniory a do kulturních institucí po celé ČR.

Old's Cool projekty[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o řadu projektů, které se zaměřují na zlepšování vnímání stáří a seniorů většinovou společností a podporují mezigenerační spolupráci. Mimo uvedené se jedná i o Kupbook, Sbor Elpida, 10 Dkg Bulgakova nebo kampaň Mluvme o stáří.

Ponožky od babičky[editovat | editovat zdroj]

Ponožky od babičky plete přes 130 pletařek z celé republiky, každý kus je originál. Cena ponožek se skládá z honoráře pro pletařku a z příspěvku na programy pro seniory v Centru Elpida.[4]

Refestival[editovat | editovat zdroj]

ReFestival Elpida pořádá od roku 2013. Probíhá vždy na podzim, protože jedním z motivů, který k jeho založení vedl, byla oslava Mezinárodního dne seniorů připadající na 1. října. Během festivalového týdne se konají výstavy, koncerty, divadelní představení, diskuze, workshopy, kurzy a setkávání, které spojuje především mezigenerační přesah. Představují se během něho inspirativní osobnosti, kapacity, vzory i velké životní příběhy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O.P.S., Elpida. Elpida [online]. Elpida [cit. 2016-05-23]. Dostupné online. 
  2. Blesk.cz [online]. Blesk.cz [cit. 2016-05-23]. Dostupné online. 
  3. ŘÍHOVÁ, Renata. Vzdělávací a kulturní centrum: Senioři našli svůj „přístav“ v Holešovicích. Náš region [online]. 2017-10-20 [cit. 2021-06-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-06-29. 
  4. Novinky.cz. Novinky.cz [online]. Borgis [cit. 2016-05-23]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]