Koh-i-noor Hardtmuth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koh-i-noor Hardtmuth
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1790 a 2002
ZakladatelJosef Hardtmuth
Adresa sídlaF. A. Gerstnera 21/3, České Budějovice, 370 01, Česko
Klíčoví lidéVlastislav Bříza
Charakteristika firmy
Oblast činnostikancelářské potřeby, ostatní zpracovatelský průmysl j. n. a průmysl
Produktypapírnictví
Obrat792,8 mil. Kč (2017)[1]
938,7 mil. Kč (2016)[2]
Provozní zisk113 mil. Kč (2017)[1]
226,4 mil. Kč (2016)[2]
Výsledek hospodaření114,4 mil. Kč (2017)[1]
204 mil. Kč (2016)[2]
Celková aktiva1,7 mld. Kč (2017)[1]
1,8 mld. Kč (2016)[2]
Vlastní kapitál947,9 mil. Kč (2017)[1]
Zaměstnanci640 (2017)[1]
Mateřská společnostKOH-I-NOOR holding
MajiteléJosef Hardtmuth
KOH-I-NOOR holding
Dceřiná společnostKOH-I-NOOR HARDTMUTH Trade a.s. (100 %)
Identifikátory
Oficiální webwww.koh-i-noor.cz
IČO26055996
LEI31570010000000067122
Některá data mohou pocházet z datové položky.

KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s. sídlící v jihočeských Českých Budějovicích je český výrobce psacích a výtvarných potřeb. Společnost byla založena roku 1790 Josefem Hardtmuthem ve Vídni. Název společnosti je odvozen od slavného diamantu. Roku 1802 si nechala firma patentovat recept na výrobu tuhy do tužek, ta sestávala ze směsi jemného jílu a grafitu smíchaných v určitém poměru. Roku 1945 byla firma znárodněna, roku 1992 přešla do soukromých rukou a od roku 2007 je společnost součástí skupiny KOH-I-NOOR holding a.s. Společnost má obchodní kapacity ve více než 80 zemích světa.[3] Majitelem společnosti je od roku 2000 podnikatel Vlastislav Bříza.

Produkty Koh-i-noor[editovat | editovat zdroj]

Produkty Koh-I-noor
Versatilky, modely 5201 a 5900

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH je v současnosti jedním z největších světových producentů a distributorů uměleckých, školních a kancelářských potřeb. Je součástí skupiny KOH-I-NOOR holding a.s. Součástí společnosti je i závod 7 Logarex, který se zaměřuje na výrobu plastových pravítek (včetně logaritmických) a jiných plastových věcí.[4] V Praze Vršovicích se od roku 1902 nachází závod na výrobu kovové galanterie.[5]

Podnik založil Josef Hardtmuth roku 1790 ve Vídni, odkud byla výroba grafitových jader roku 1848 přesunuta Carlem Hardtmuthem do Českých Budějovic.[6][7] Tužky KOH-I-NOOR slavily postupně úspěchy na různých světových výstavách. Ocenění si do Čech přivezly z mnoha světových výstav, například roku 1855 z New Yorku, roku 1856, 1900 a 1925 z Paříže, 1862 z Londýna, 1882 z Vídně nebo roku 1905 z Milána. V současné době je vůbec největším výrobcem svého druhu ve střední a východní Evropě. Ochranná známka KOH-I-NOOR byla poprvé zaregistrována v roce 1894 a dnes je chráněna v 73 zemích světa. Společnost nabízí více než 4 500 různých produktů určených pro školní, kancelářské, technické a umělecké využití, jež jsou prodávány ve více než 65 zemích světa.

V průběhu let se k výrobě grafitových tuh přidal kompletní sortiment zboží ve čtyřech základních řadách: umělecký sortiment (ART), školní sortiment (SCHOOL), kancelářský sortiment (OFFICE) a sortiment pro volný čas (HOBBY). Strukturu a šíři jednotlivých kategorií určují potřeby vznikající v jednotlivých kategoriích. Znamená to, že společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s. neustále sleduje vývojové a módní trendy v oboru a své produktové řady neustále aktualizuje a doplňuje podle nově vznikajících požadavků.

V nabídce společnosti je více než 4500 druhů zboží – nejen tužky, ale i uhly, rudky, pastely, pastelky, křídy, olejové, temperové a vodové barvy, tuše, velký výběr psacích a rýsovacích potřeb, pryže a celou řadu dalších pomůcek.

V roce 2007 uskutečnil KOH-I-NOOR holding a.s. domácí i zahraniční akvizice. Do holdingu byly začleněny výrobní závody PONAS v Poličce a bulharský HEMUS se sídlem v Burgasu. Nástrojárna Ponas, nyní již pod novým názvem KOH-I-NOOR PONAS s.r.o., se věnuje výrobě vstřikovacích a vyfukovacích forem. Ve firmě jsou zavedeny všechny dostupné moderní technologie – v konstrukci systémy CAD-CAM, ve výrobě moderní CNC stroje. Výroba je zaměřena na technologické výlisky z oblasti automobilového průmyslu, elektrotechnického průmyslu, zdravotnictví a obalové techniky. Bulharský závod HEMUS, v současnosti KOH-I-NOOR HemusMark AD, má na Balkáně více než osmdesátiletou tradici. Zaměřuje se na výrobu školních a kancelářských popisovačů, značkovačů a zvýrazňovačů a je jedním z největších producentů tohoto druhu zboží v regionu.

Komín v areálu firmy Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Vedení společnosti[editovat | editovat zdroj]

Vedení společnosti je v současnosti složeno z předsedy představenstva Ing. Vlastislava Břízy, místopředsedy představenstva PhDr. Ing. Vlastislava Břízy, člena představenstva Ing. Lenky Drahošové, předsedy dozorčí rady Ing. Davida Břízy, členů dozorčí rady Dany Marešové a Ing. Marie Buštové. Společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH a.s. je součástí skupiny KOH-I-NOOR holding a.s.

Vlastislav Bříza[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Vlastislav Bříza.

Narozen 3. října roku 1946. Český úspěšný podnikatel, který je od roku 2000 majitelem českobudějovické tužkárny Koh-i-noor Hardtmuth. Studoval na střední i Vysoké škole strojírenské inženýrství se zaměřením na konstrukci spalovacích motorů. Poté pracoval jako konstruktér, šéfkonstruktér. Roku 1990 se stal ředitelem GAMA a.s. V roce 1994 také jako generální ředitel Koh-i-noor Hardtmuth. V současné době řídí skupinu KOH-I-NOOR HOLDING se sídlem v Praze.

KOH-I-NOOR Holding[editovat | editovat zdroj]

Za dob komunistického režimu firma Koh-i-noor vyráběla i plastové vybavení pro kuchyně.

KOH-I-NOOR HOLDING je mateřskou organizací ryze české holdingové skupiny s celosvětovou působností. Klastr s více než 2500 zaměstnanci a ročním obratem přes 4 mld. se za dobu své existence stal významným hnacím motorem ekonomického růstu řady regionů. Intenzivně se rovněž věnuje péči o ochranu životního prostředí, a proto neustále inovuje technologický park a realizuje výrobní procesy s ohledem na minimalizování jejich dopadů na životní prostředí. Aktivně se účastní filantropických aktivit a společenského života, přispívá na renovaci historických a kulturních objektů a hodnot a v neposlední řadě podporuje činnost nadací a sportovních klubů.

Vedle značných investic do strojového parku dbá rovněž na vlastní inovace a vývoj. V tomto segmentu vedle zřízení vlastního střediska znalostní inteligence navázala společnost intensivní spolupráci s několika českými univerzitami, především pak s TU v Liberci, se kterou participuje na projektech pro budoucí využití nových technologií v sériové produkci. Stabilita koncernu je strategicky vystavěna na čtyřech hlavních pilířích podnikání, kterými jsou spotřební průmysl, strojírenství, zdravotnictví a energetika.

Dominantní společností pro oblast spotřebního průmyslu a je skupina firem pod hlavičkou KOH-I-NOOR HARDTMUTH, která stála u zrodu celé skupiny. Jedná se o společnost s více než dvousetletou tradicí, která zahrnuje mezinárodní výrobní a obchodní aktivity. Sortiment společnosti čítá více než čtyři tisíce výrobků, se základním členěním na umělecký, školní, kancelářský a hobby sortiment.

Zdravotnickou divizi zastupuje další zakládající člen koncernu, společnost GAMA GROUP podnikající v oboru tváření plastů s hlavním zaměřením na vývoj a výrobu jednorázových zdravotních, laboratorních a veterinárních potřeb.

Silný strojírenský segment je tvořen společnostmi KOH-I-NOOR PONAS, KOH-I-NOOR RONAS a KOH-I-NOOR FORMEX. Jejich hlavními činnostmi jsou zejména vývoj a výroba nástrojů a forem, společně s výrobou vstřikovaných dílců. Ve svém segmentu se řadí co do velikosti, kvality a know-how mezi středoevropskou špičku.

Na poli energetiky je hlavním zástupcem koncernu společnost KRALUPOL specializující se na distribuci a obchod s ekologickými palivy, především zkapalněnými plyny LPG. Je největším odběratelem LPG plynů vyrobených v tuzemských rafinériích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f výroční zpráva. Dostupné online.
  2. a b c d Dostupné online.
  3. KOH-I-NOOR holding, o společnosti
  4. Závod 7 Logarex [online]. České Budějovice: Hoh-i-noor Hardtmuth [cit. 2012-08-02]. Dostupné online. 
  5. http://www.kin.cz/o-spolecnosti - O společnosti, Historie společnosti KOH-I-NOOR
  6. Hardtmuth, Carl, 1804-1881 [online]. katalog.cbvk.cz [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. 
  7. IGNAZ JAKOB WODICZKA Hardtmuthové [online]. [cit. 2013-07-28]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]