Mikrotužka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Příklad konstrukce moderní mikrotužky

Mikrotužka (známá též jako pentelka) je psací potřeba s mechanicky vysunovatelnou a nahraditelnou tuhou, obvykle o průměru 0,3–0,9 mm. Tuha není k tělu tužky připojena a je třeba ji mechanicky vysunovat. Mikrotužky nacházejí uplatnění při technickém kreslení (kde s nimi lze kreslit stále stejně tlusté čáry bez nutnosti tužku ořezávat), či při běžném psaní a kreslení.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šroubovací tužky z počátku 20. století (katalog Hynek Fuchs, Praha, 1900–1918)
Koh-i-noor Versatilky, modely 5201 a 5900

První mechanické tužky se objevily v 18. století,[zdroj?] v 19. a 20. století se pak objevila řada dalších patentovaných provedení. Conrad Gesner popsal jakousi mechanickou tužku již v roce 1565, její tuhu by však bylo potřeba ostřit. V roce 1791 byla ve vraku potopené lodi nalezena mechanická tužka.[1]

Skutečné prvenství je tak připisováno patentu Sampsona Mordana a Johna Isaaca Hawkinse z Velké Británie roku 1822. Do roku 1874 patentů značně přibylo. K rozvoji došlo mj. ve Spojených státech, odkud také vzešla významná Wahl Adding Machine Company, která ve 20. letech 20. století prodala přes 120 000 svých tužek s názvem Eversharp. Úspěchy tužka zaznamenala také v Japonsku, kde ji vylepšil Tokuji Hayakaway, a byla uvedena jako „vždy připravená ostrá tužka“.[2]

V roce 1970 uvádí fa.Pentel na trh svůj model P205 (v Japonsku pod označením P325) který se vzhledem k vydařenému designu, přijatelné ceně a relativní dostupnosti (vč. východního bloku) rychle rozšířil po celém světě. Model P205 se stává ikonou a symbolem všech mikrotužek (Výraz "mikrotužka je "československým" specifikem, angličtina používá spojení "automatická tužka - automatic pencil" nebo "mechanická tužka - mechanical pencil"). V Československu se díky popularitě modelu P205 stal synonymem pro mikrotužku výraz "Pentelka"

K důležitým dnešním výrobcům mikrotužek patří např. Pentel, Pilot a Tombow (Japonsko), Faber-Castell, Staedtler a Rotring (Německo), PaperMate (USA), Parker (Spojené království,USA) a mnoho dalších, zejména evropských a asijských výrobců. V Česku vyrábí mikrotužky firma Koh-i-noor.

Typy mechanismu[editovat | editovat zdroj]

Mikrotužky lze v zásadě rozdělit do dvou kategorií: na ty, které tuhu pouze drží a na ty, které tuhu drží a mohou ji také vysunovat. První typy mikrotužek fungovaly na principu šroubu, který při otáčení tuhu v tužce posouval. Některé měly také pojistný mechanismus, který neumožnil zasunutí tuhy zpět do tužky.

Tuhy[editovat | editovat zdroj]

Tuhy do mikrotužky jsou většinou směsí grafitu s jílem či polymery. Tyto tuhy mají svoje značení, podobně jako tuhy v obyčejných tužkách, ale méně rozsáhlé. Většinou jsou tuhy vyměnitelné, nicméně existují i levné mikrotužky na jedno použití.

Tuhy se liší průměrem a tvrdostí, výjimečně se vyskytují i v barevných variacích. Průměr mikrotužky, používané na obyčejné psaní, se pohybuje okolo 0,5–0,9 mm, a tvrdost odpovídá tužce tvrdosti HB.

Průměr
(mm)
Použití
0,20 technické kreslení
0,30 technické kreslení (Rotring též 0,35)
0,40 technické kreslení (dostupné pouze v Japonsku)
0,50 běžné psaní, technické kreslení (pro začátečníky)
0,60 běžné psaní (dostupné pouze v Japonsku)
0,70 běžné psaní
0,80 běžné psaní
0,90 běžné psaní
1,00 vzácný, používán před rokem 1950 (v současnosti Rotring namísto 0,9)
1,18 starší
1,30 Staedtler a Pentel
1,40 Faber-Castell e-Motion, nová Lamy ABC, některé dětské tužky firmy Stabilo
2,00 verzatilky a podobné produkty
3,15 tužky s nevysouvací tuhou
5,60 tužky s nevysouvací tuhou

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mechanical pencil na anglické Wikipedii.

  1. National Geographic Magazine, Vol. 168, No. 4 (October 1985), p. 450 (illustrated p. 451)
  2. 1915: Hayakawa Mechanical Pencil [online]. SHARP Corporate [cit. 2015-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]