Pastelka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pastelky v kruhu
Na tento článek je přesměrováno heslo Pastelky. O hudební skupině pojednává článek Pastelky (hudební skupina).

Pastelka neboli pastelová tužka je zvláštní druh psací potřeby respektive tužky, která umožňuje psát či kreslit barevně. Vyrábí se v celé barevné škále od bílé po černou. Představuje jeden ze základních nástrojů pro kreslení. Pastelky se vyrábí v provedení vodostálém a akvarelovém.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Obal pastelky je zhotoven převážně ze dřeva, ale vyskytuje se i v plastovém provedení. V současnosti je trend přidávat do náplně pastelek pojivo, které zabraňuje jejich snadnému zlomení a pastelky se tak stávají odolnější proti mechanickému poškození. Pro jejich správnou funkci je nutno vybrousit jejich hrot do špičky pomocí vhodného nástroje jako je ořezávátko, brusný papír či nůž.

Barvy[editovat | editovat zdroj]

Jako základní varianta se vyrábí pětibarevné kombinace (žlutá, červená, zelená, modrá, černá), ale na trhu je možno zakoupit nesčetná balení obsahující mnoho desítek barev. Ve zvláštních případech se vyrábí zvýrazňující barvy i pastelky, které mají mixovanou tuhu, takže při jejím psaní se postupně mění barva, která se objevuje na popisované ploše.

Výrobci[editovat | editovat zdroj]

Mezi největší české výrobce pastelek patří firma Koh-i-Noor Hardtmuth sídlící v Českých Budějovicích.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Pastelky je možno dělit na několik druhů. Samotný výraz pastelka nejlépe vystihuje výše zmiňovanou variantu s dřevěným obalem. V zahraničí běžnější pastelky bez obalu jsou u nás nejčastěji označovány výrazem progressa.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]